Ivana je u ponedeljak izašla iz kovid porodilišta u bolnici Narodni front i izvela svog novorođenog sina. Kroz poseban prolaz, ona, njen suprug i beba krenuli su kući. U bolnicu je došla pre pet dana i zbog toga što je bila kovid pozitivna, sve do izlaska iz bolnice bila je smeštena sa šest žena na specijalnom odeljenju bolnice Narodni front.
Zbog pravila da se novorođenčad kovid pozitivnih majki, ukoliko nisu zaražena, ne donose majci, sina je videla samo na porođaju pa ga se, kako kaže, uželela.
Foto: Vidoe Screenshot
Ekipa RTS-a nije smela sasvim da uđe u kovid bolnicu, ali je pred vratima upoznala srećnog tatu koji je jedva čekao dan izlaska. Sa suprugom se prethodnih dana čuo samo telefonom i kaže da je, uprkos tome što je znala da se nalazi u rukama najboljih stručnjaka, bila uplašena.
– Svi smo bili uplašeni, ali smo znali da je u sigurnim rukama, da je sa njom tim eksperata. Došla je sa puknutim vodenjakom, uradili su dijagnostiku. Znala je da je pozitivna – priča za RTS otac bebe Petar Zlatanović.
Mnoge žene koje je koronavirus zatekao u drugom stanju, ovih meseci prolaze kroz sličan stres. Trudnoća se zove drugo stanje, ali sa koronavirusom, to je jedno dodatno izmenjeno stanje.
Poseban ulaz za osoblje
Na ginekološko-akušerskom kovid odeljenju bolnice Narodni front trenutno se nalazi šest pacijentkinja, pet porođenih i jedna trudnica. Ovde je sve podređeno bezbednosti pa postoji poseban ulaz za pacijente, poseban za osoblje.
Nataša Mandić, lekar u Narodnom frontu, kaže da se osoblje oblači u kompletnu opremu na posebnom ulazu. U delu za kovid pozitivne trudnice postoji ambulanta, porođajna sala, operaciona sala.
Pri svakom porođaju, i u redovnom i u kovid porodilištu, maske su obavezne, ali ne i skafanderi. Ista su pravila i za porodilje, lekare, babice, medicinske sestre. Ambulantni pacijenti se ne testiraju, ali im se na ulazu u bolnicu meri temperatura i kontroliše zdravstveno stanje. Ako postoji sumnja na kovid, pacijent će biti testiran na licu mesta.
Foto: Vidoe Screenshot
Svaka žena koja dolazi na bolničko lečenje mora imati negativan antigenski ili pi-si-ar test. Kada su u pitanju pacijentkinje koje nisu pozitivne, a na klinici ostaju duže od sedam dana, jednom nedeljno radi im se brzi antigenski test. Trudnici Nataši Filipović rađen je i pi-si-ar test.
Samo jedna beba bila je pozitivna na rođenju
Većina beba koja se rodi u kovid porodilištu nije zaražena. Od otvaranja ovog odeljenja do danas bilo je 185 porođaja, a samo jedna beba je bila zaražena.
– Beba po porođaju bude prihvaćena od strane neonatologa. Beba se u inkubatoru prebaci u dečji boks, tamo se testira i ostaje kod pedijatara do otpusta iz bolnice – ističe dr Nataša Mandić.
Bebe niti hoće, niti mogu da biraju kada će doći na svet. Za sve one koje su se rodile prethodne godine ili tek treba da ugledaju svet, možemo reći da dolaze u porodilišta koja u nenormalnim uslovima sasvim normalno funkcionišu.
Buduće mame će uvek strahovati, ali strepnju treba smanjiti na najmanju moguću meru, jer se u beogradskim porodilištima sve bezbednosne procedure poštuju.
Takva iskustva će podeliti sa svojim prijateljima i novopečeni mama i tata, Ivana i Petar, koji su sa svojim sinom Pavlom, u vreme kada je na RTS-u objavljena ova priča, verujemo, prvi put uživali u zajedničkom popodnevu.
Ceo video-prilog pogledajte OVDE >>
Izvor: rts.rs
Komentari (0)