Foto:

Prevozna sredstva za decu

Izvor: Bebac.com

Koje su prednosti i mane aviona?

Najbolja stvar kod putovanja avionom je što kratko traje. U većini slučajeva bebe prespavaju čitav put. Roditelji i bebe su uvek prvi na spisku za ulazak u avion.

Za njih su uvek obezbeđena posebna mesta u avionu. Takođe obezbeđeni su bebi obroci, koji uključuju kašice, sokiće, čajeve i sveže voće. Osim toga, postoji i određeni asortiman mobilnih dečijih igračaka za bebe ili slikovnica i bojanki za stariju decu.

Koji su razlozi kada beba ne bi trebalo da putuje avionom?

Ne putujte avionom ukoliko vaše dete trenutno ima infekciju uha

Pedijatri će vam savetovati da ne krećete na put ukoliko vaše dete trenutno ima infekciju uha, sinusa ili gornjih respiratornih puteva. Kada putujete avionom, pritisak se neprestano menja, pogotovo kada avion uzleće i sleće, što  izaziva začepljenje uha ili čak i privremeni bol. Da bi bol nestao, dajte bebi da sisa ili flašicu sa tečnošću i bol će prestati.

Gde ću da smestim moju bebu u avionu?

Beba ima pravo na 10 kilograma besplatnog prtljaga

Ukoliko putujete sa jako malom bebom (u jeziku turizma INFANT, oznaka na karti INF), do 10kg, vaš turistički operater je dužan da vam obezbedi smeštaj u avionu u blizini toaleta sa pultom za presvlačenje kao i mesta za vas, roditelje u delu aviona gde bi se montirao bebi basket. Za bebu ovog uzrasta možete uneti i kolica koja se sklapaju u kabinu.

Ako je reč o starijem detetu (uzrasta do 2 god, oznaka na karti TOD) trebalo bi da vam se dodele sedišta odmah do prozora, kako se ne bi ometao prolaz ostalih putnika. Za taj uzrast dece roditeljima je dozvoljeno da ponesu svoje ¨auto sedište¨ koje bi se montiralo na sedište u samom avionu radi bezbednog i sigurnog leta.

Za svaki slučaj ne bi bilo na odmet proveriti, da li avio kompanija sa kojom putujete već ima svoja takva sedišta u ponudi. Mesta u avionu za roditelje sa bebama i malom decom se obično nalaze u prednjem delu aviona, nikako u ¨repu¨ kako bi se izbegla nepotrebna buka motora i osećaj samih vibracija.

VAŽNO: Beba ima pravo na 10 kilograma besplatnog prtljaga.

Mogu li hranu za bebu da ponesem u ručnom prtljagu?

Skoro sve zemlje na svetu usvojili su nove bezbednosne mere posle 11. septembra 2001. godine koje ograničavaju količinu tečnih materija koje, po obavljenoj bezbednosnoj kontroli, mogu biti unete u putničku kabinu kao ručni prtljag na aerodromima u EU i Švajcarskoj, a u cilju zaštite od mogućih pretnji tečnim eksplozivima.

U ručnom prtljagu možete da unesete lekove, medicinske artikle, posebnu medicinsku hranu uključujući i hranu za bebe koju ćete koristiti u toku putovanja.

Ove tečnosti moraju biti u pojedinačnom pakovanju sa maksimalnim kapacitetom do 100 ml po artiklu. Artikli moraju biti smešteni u posebne providne kesice koje sadrže žljeb za otvaranje/zatvaranje (kese sa zipom) i maksimalnog kapaciteta kesice do jednog litra (1 l) po jednom putniku.


Šta dete može da jede u avionu?

U avionu postoji obrok za bebe, a to je proizvod koji je originalno zapakovao proizvođač. Ovaj obrok je namenjen deci do dve godine. Ukoliko imate starije dete poručite obrok za decu  namenjen deci od dve do šest godina, u njemu je količina začina smanjena. Prilikom rezervacije naglasite da želite specijalan obrok za decu koji je besplatan i naglasite koliko je staro vaše dete.

Koje su prednosti i mane voza

Putovanje vozom je idealno za veću decu. Za bebe je problem održavanje higijene tokom puta i moguće prisustvo bolesnih osoba u kupeu. Najbolje je putovanje koje traje što kraće. Ako putujete porodično, rezervišite kušet kola.

Koje su prednosti i mane automobila

Dobra strana putovanja automobilom je ta što male bebe obično spavaju tokom puta. Tokom vožnje možete praviti pauze kada poželite kako biste bebi promenili pelenu ili “protegli” noge. Vrlo je bitno da ne krećete nigde bez auto sedišta za dete koje je prilagođeno bebinom uzrastu I pravilno postavljeno.

Zašto je potrebno koristiti auto sedište za decu?

Nevezano dete, u slučaju sudara pri brzini od samo 60 km/h, udara u objekte u vozilu silom kojom bi udarilo o tlo da je palo s petog sprata

U svim razvijenim zemljama je zakonski propisan prevoz male dece u sedištima prilagođenim njihovoj težini i uzrastu. Roditelji treba da znaju da je zadnje sedište najsigurnije mesto za decu.

Za upotrebu u vozilima sa bočnim vazdušnim jastucima i zavesama preporučuje se kupovina sedišta za decu sa tzv. ušima (u predelu glave) koje sprečavaju direktan udar air begova ukoliko dođe do  njihovog aktiviranja.

Nevezano dete, u slučaju sudara pri brzini od samo 60 km/h, udara u objekte u vozilu ili van njega silom kojom bi udarilo o tlo da je palo s petog sprata – tvrde stručnjaci koji su zaduženi za bezbednost dece u saobraćaju.

Kakva sedišta postoje?

Verujte da u ovom slučaju nije najbitnije da boja sedišta odgovara boji automobila. Važno je da auto sedište odgovara uzrastu deteta i da je pravilno fiksirana. Dečija sedišta prave se za bebe do 10 kg (grupa 0) i do 13 kg (grupa 0+), decu od 9 do 18 kg (grupa 1), od 15 do 25 kg (grupa 2), i od 22 do 25 kg (grupa 3). Poželjno je izabrati sedište sa sigurnosnim pojasevima u više tačaka vezivanja.

Kako se pravilno koristi auto sedište?

Sedište se postavlja na zadnje sedište okrenuto suprotno od pravca kretanja, u polu-sedećem položaju za bebu do godinu dana i težine do 9 kg. Za stariju decu tešku do 18 kg sedište se postavlja u uspravnom položaju, okrenuto prema napred.

Uputstva za montažu sedišta treba pažljivo proučiti I pridržavati ih se. Odojčad bi trebali da u sedištu putuju u polusedećem položaju pod uglom od 45 stepeni kako bi se izbeglo naglo naginjanje unapred I zatvaranje disajnih puteva. Ukoliko je dete malo ili vaše sedište nema mogućnost podešavanja ovog ugla, možete bebi pomoći podmetanjem smotanog peškira pod stopala.

Sigurnosna sedišta koja se postavljaju okrenuta prema nazad imaju pojaseve za ramena koje treba staviti u kopče koje su u nivou ili ispod nivoa ramena odojčeta. Kopča za grudi mora biti u visini detetovih pazuha, a ne u području vrata ili stomaka. U onim sedištima koja se postavljaju okrenuta prema napred, pojas mora biti u nivou ili iznad nivoa ramena deteta.

Da li je potrebno da neko sedi sa bebom na zadnjem sedištu automobila?

Pored bebe u toku putovanja obavezno treba da sedi odrasla osoba

Male bebe ne bi smele da spavaju bez nadzora u auto sedištima zbog opasnosti od prestanka disanja, upozoravaju naučnici. Opasnost leži u nerazvijenom refleksu i slabim mišićima koji drže bebinu glavu uspravno, kao i u činjenici da sasvim male bebe još uvek razvijaju normalno disanje.

Dozvoliti novorođenčetu ili sasvim malom detetu da zaspi u auto sedištu, sa sigurnosnim pojasom u polusedećem položaju na duže vreme i bez nadzora može rezultirati gušenjem. Zato pored bebe u toku putovanja obavezno treba da sedi odrasla osoba koja će pratiti bebino ponašanje.

Još jedna bitna stvar je da se dete nikada ne sme ostavljati samo u sedištu i automobilu, ni na sekund. Naime, u letnjem periodu, kada se spoljašnje temperature kreću oko 30 stepeni, temperatura u automobilu može opasno brzo da poraste I za 15 minuta da skoči na preko 40 stepeni I kada su prozori otvoreni, a na čak 65 stepeni ako ste ostavili zatvorene prozore.

Ovo je veoma opasno za bebe i decu, jer pri ovakvim temperaturama lako mogu doživeti toplotni udar. Znaci upozorenja su topla i suva koža, veoma visoka temperatura, proliv, uznemirenost ili pospanost, konvulzije i gubitak svesti.

Ako sumnjate na toplotni udar, uvijte bebu u veliki peškir natopljen ledenom vodom i pozovite hitnu pomoć ili bebu odvedite u bolnicu. Kod starije dece prilikom vožnje automobilom ponekad se javlja mučnina, pa bi pedijatar trebalo da prepiše odgovarajuće lekove.

Koje su prednosti i mane autobusa

Autobuski prevoz je naporan, posebno za bebe i malu decu. Ukoliko putujete u inostranstvo unapred se pripremite na dugo čekanje na granici. Obavezno rezervišite i sedište za dete, bez obzira koliko je staro.

Obično agencije organizuju noćne ture, pa mališani sigurno u neko doba noći utonu u san. Kao i kod vožnje automobilom, i kod autobusa se javlja isti problem – mučnina. Nemojte davati detetu da jede, treba da pije samo čistu vodu i lek protiv mučnine.

Popusti za decu u prevoznim sredstvima

Voz:

Železnice Srbije odobravaju deci do navršene 4. godine starosti besplatan prevoz  vozom, ukoliko putuju sa osobom koja poseduje voznu kartu, s tim da jedan putnik može da povede najviše dvoje dece koja se prevoze besplatno. Deca od navršene 4. godine do navršene 12 godine prevoze se sa popustom od 50 %.

Avion:

Prilikom vožnje avionom, bebe i deca dobijaju popust od 25 do 90 posto u zavisnosti od avio prevoznika I od starosti deteta.

Autobus:

Popust prilikom vožnje autobusom zavisi uglavnom od toga kakav ugovor ima turistička agencija sa prevoznikom. Uglavnom deca do 10 godina imaju oko 20 posto popusta, dok bebe ponekad ne plaćaju prevoz, ali zato nemaju rezervisano sopstveno sedište – razmislite da li bi vam bilo zgodno da provedete 12 -tak sati u putu sa detetom u krilu?

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Koje su prednosti i mane aviona?

Najbolja stvar kod putovanja avionom je što kratko traje. U većini slučajeva bebe prespavaju čitav put. Roditelji i bebe su uvek prvi na spisku za ulazak u avion.

Za njih su uvek obezbeđena posebna mesta u avionu. Takođe obezbeđeni su bebi obroci, koji uključuju kašice, sokiće, čajeve i sveže voće. Osim toga, postoji i određeni asortiman mobilnih dečijih igračaka za bebe ili slikovnica i bojanki za stariju decu.

Koji su razlozi kada beba ne bi trebalo da putuje avionom?

Ne putujte avionom ukoliko vaše dete trenutno ima infekciju uha

Pedijatri će vam savetovati da ne krećete na put ukoliko vaše dete trenutno ima infekciju uha, sinusa ili gornjih respiratornih puteva. Kada putujete avionom, pritisak se neprestano menja, pogotovo kada avion uzleće i sleće, što  izaziva začepljenje uha ili čak i privremeni bol. Da bi bol nestao, dajte bebi da sisa ili flašicu sa tečnošću i bol će prestati.

Gde ću da smestim moju bebu u avionu?

Beba ima pravo na 10 kilograma besplatnog prtljaga

Ukoliko putujete sa jako malom bebom (u jeziku turizma INFANT, oznaka na karti INF), do 10kg, vaš turistički operater je dužan da vam obezbedi smeštaj u avionu u blizini toaleta sa pultom za presvlačenje kao i mesta za vas, roditelje u delu aviona gde bi se montirao bebi basket. Za bebu ovog uzrasta možete uneti i kolica koja se sklapaju u kabinu.

Ako je reč o starijem detetu (uzrasta do 2 god, oznaka na karti TOD) trebalo bi da vam se dodele sedišta odmah do prozora, kako se ne bi ometao prolaz ostalih putnika. Za taj uzrast dece roditeljima je dozvoljeno da ponesu svoje ¨auto sedište¨ koje bi se montiralo na sedište u samom avionu radi bezbednog i sigurnog leta.

Za svaki slučaj ne bi bilo na odmet proveriti, da li avio kompanija sa kojom putujete već ima svoja takva sedišta u ponudi. Mesta u avionu za roditelje sa bebama i malom decom se obično nalaze u prednjem delu aviona, nikako u ¨repu¨ kako bi se izbegla nepotrebna buka motora i osećaj samih vibracija.

VAŽNO: Beba ima pravo na 10 kilograma besplatnog prtljaga.

Mogu li hranu za bebu da ponesem u ručnom prtljagu?

Skoro sve zemlje na svetu usvojili su nove bezbednosne mere posle 11. septembra 2001. godine koje ograničavaju količinu tečnih materija koje, po obavljenoj bezbednosnoj kontroli, mogu biti unete u putničku kabinu kao ručni prtljag na aerodromima u EU i Švajcarskoj, a u cilju zaštite od mogućih pretnji tečnim eksplozivima.

U ručnom prtljagu možete da unesete lekove, medicinske artikle, posebnu medicinsku hranu uključujući i hranu za bebe koju ćete koristiti u toku putovanja.

Ove tečnosti moraju biti u pojedinačnom pakovanju sa maksimalnim kapacitetom do 100 ml po artiklu. Artikli moraju biti smešteni u posebne providne kesice koje sadrže žljeb za otvaranje/zatvaranje (kese sa zipom) i maksimalnog kapaciteta kesice do jednog litra (1 l) po jednom putniku.


Šta dete može da jede u avionu?

U avionu postoji obrok za bebe, a to je proizvod koji je originalno zapakovao proizvođač. Ovaj obrok je namenjen deci do dve godine. Ukoliko imate starije dete poručite obrok za decu  namenjen deci od dve do šest godina, u njemu je količina začina smanjena. Prilikom rezervacije naglasite da želite specijalan obrok za decu koji je besplatan i naglasite koliko je staro vaše dete.

Koje su prednosti i mane voza

Putovanje vozom je idealno za veću decu. Za bebe je problem održavanje higijene tokom puta i moguće prisustvo bolesnih osoba u kupeu. Najbolje je putovanje koje traje što kraće. Ako putujete porodično, rezervišite kušet kola.

Koje su prednosti i mane automobila

Dobra strana putovanja automobilom je ta što male bebe obično spavaju tokom puta. Tokom vožnje možete praviti pauze kada poželite kako biste bebi promenili pelenu ili “protegli” noge. Vrlo je bitno da ne krećete nigde bez auto sedišta za dete koje je prilagođeno bebinom uzrastu I pravilno postavljeno.

Zašto je potrebno koristiti auto sedište za decu?

Nevezano dete, u slučaju sudara pri brzini od samo 60 km/h, udara u objekte u vozilu silom kojom bi udarilo o tlo da je palo s petog sprata

U svim razvijenim zemljama je zakonski propisan prevoz male dece u sedištima prilagođenim njihovoj težini i uzrastu. Roditelji treba da znaju da je zadnje sedište najsigurnije mesto za decu.

Za upotrebu u vozilima sa bočnim vazdušnim jastucima i zavesama preporučuje se kupovina sedišta za decu sa tzv. ušima (u predelu glave) koje sprečavaju direktan udar air begova ukoliko dođe do  njihovog aktiviranja.

Nevezano dete, u slučaju sudara pri brzini od samo 60 km/h, udara u objekte u vozilu ili van njega silom kojom bi udarilo o tlo da je palo s petog sprata – tvrde stručnjaci koji su zaduženi za bezbednost dece u saobraćaju.

Kakva sedišta postoje?

Verujte da u ovom slučaju nije najbitnije da boja sedišta odgovara boji automobila. Važno je da auto sedište odgovara uzrastu deteta i da je pravilno fiksirana. Dečija sedišta prave se za bebe do 10 kg (grupa 0) i do 13 kg (grupa 0+), decu od 9 do 18 kg (grupa 1), od 15 do 25 kg (grupa 2), i od 22 do 25 kg (grupa 3). Poželjno je izabrati sedište sa sigurnosnim pojasevima u više tačaka vezivanja.

Kako se pravilno koristi auto sedište?

Sedište se postavlja na zadnje sedište okrenuto suprotno od pravca kretanja, u polu-sedećem položaju za bebu do godinu dana i težine do 9 kg. Za stariju decu tešku do 18 kg sedište se postavlja u uspravnom položaju, okrenuto prema napred.

Uputstva za montažu sedišta treba pažljivo proučiti I pridržavati ih se. Odojčad bi trebali da u sedištu putuju u polusedećem položaju pod uglom od 45 stepeni kako bi se izbeglo naglo naginjanje unapred I zatvaranje disajnih puteva. Ukoliko je dete malo ili vaše sedište nema mogućnost podešavanja ovog ugla, možete bebi pomoći podmetanjem smotanog peškira pod stopala.

Sigurnosna sedišta koja se postavljaju okrenuta prema nazad imaju pojaseve za ramena koje treba staviti u kopče koje su u nivou ili ispod nivoa ramena odojčeta. Kopča za grudi mora biti u visini detetovih pazuha, a ne u području vrata ili stomaka. U onim sedištima koja se postavljaju okrenuta prema napred, pojas mora biti u nivou ili iznad nivoa ramena deteta.

Da li je potrebno da neko sedi sa bebom na zadnjem sedištu automobila?

Pored bebe u toku putovanja obavezno treba da sedi odrasla osoba

Male bebe ne bi smele da spavaju bez nadzora u auto sedištima zbog opasnosti od prestanka disanja, upozoravaju naučnici. Opasnost leži u nerazvijenom refleksu i slabim mišićima koji drže bebinu glavu uspravno, kao i u činjenici da sasvim male bebe još uvek razvijaju normalno disanje.

Dozvoliti novorođenčetu ili sasvim malom detetu da zaspi u auto sedištu, sa sigurnosnim pojasom u polusedećem položaju na duže vreme i bez nadzora može rezultirati gušenjem. Zato pored bebe u toku putovanja obavezno treba da sedi odrasla osoba koja će pratiti bebino ponašanje.

Još jedna bitna stvar je da se dete nikada ne sme ostavljati samo u sedištu i automobilu, ni na sekund. Naime, u letnjem periodu, kada se spoljašnje temperature kreću oko 30 stepeni, temperatura u automobilu može opasno brzo da poraste I za 15 minuta da skoči na preko 40 stepeni I kada su prozori otvoreni, a na čak 65 stepeni ako ste ostavili zatvorene prozore.

Ovo je veoma opasno za bebe i decu, jer pri ovakvim temperaturama lako mogu doživeti toplotni udar. Znaci upozorenja su topla i suva koža, veoma visoka temperatura, proliv, uznemirenost ili pospanost, konvulzije i gubitak svesti.

Ako sumnjate na toplotni udar, uvijte bebu u veliki peškir natopljen ledenom vodom i pozovite hitnu pomoć ili bebu odvedite u bolnicu. Kod starije dece prilikom vožnje automobilom ponekad se javlja mučnina, pa bi pedijatar trebalo da prepiše odgovarajuće lekove.

Koje su prednosti i mane autobusa

Autobuski prevoz je naporan, posebno za bebe i malu decu. Ukoliko putujete u inostranstvo unapred se pripremite na dugo čekanje na granici. Obavezno rezervišite i sedište za dete, bez obzira koliko je staro.

Obično agencije organizuju noćne ture, pa mališani sigurno u neko doba noći utonu u san. Kao i kod vožnje automobilom, i kod autobusa se javlja isti problem – mučnina. Nemojte davati detetu da jede, treba da pije samo čistu vodu i lek protiv mučnine.

Popusti za decu u prevoznim sredstvima

Voz:

Železnice Srbije odobravaju deci do navršene 4. godine starosti besplatan prevoz  vozom, ukoliko putuju sa osobom koja poseduje voznu kartu, s tim da jedan putnik može da povede najviše dvoje dece koja se prevoze besplatno. Deca od navršene 4. godine do navršene 12 godine prevoze se sa popustom od 50 %.

Avion:

Prilikom vožnje avionom, bebe i deca dobijaju popust od 25 do 90 posto u zavisnosti od avio prevoznika I od starosti deteta.

Autobus:

Popust prilikom vožnje autobusom zavisi uglavnom od toga kakav ugovor ima turistička agencija sa prevoznikom. Uglavnom deca do 10 godina imaju oko 20 posto popusta, dok bebe ponekad ne plaćaju prevoz, ali zato nemaju rezervisano sopstveno sedište – razmislite da li bi vam bilo zgodno da provedete 12 -tak sati u putu sa detetom u krilu?

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Utorak, 25.06.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije