Kako bi se broj povreda smanjio, Grad Novi Sad u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Vojvodine već nekoliko meseci sprovodi kampanju "Siguran svet".
Jedna od aktivnosti bilo je i štampanje kalendara za ovu godinu, u kom deca uz pomoć nalepnica treba sama da prepoznaju mogućnost povreda.
"Deca treba da prepoznaju da li je to deterdžent u kuhinji, da li je to klizav pod u kupatilu, da li je to fioka koja se zatvara jako pa može da pritisne prstiće. Deca su ta koja pod vođstvom svojih pedagoga, psihologa i vaspitača treba da nauče koja su mesta na koja treba da obrate pažnju, kaže Aleksandra Novakov Mikić, član Gradskog veća zadužena za zdravstvo.
Grad je za potrebe kampanje "Siguran svet" do sada izdvojio oko 900 hiljada dinara, od kojih su štampani različiti edukativni materijali za roditelje i nastavnike, kao i bojanke i kalendari namenjeni deci, a kampanja će, kako je najavljeno, biti nastavljena i u narednim mesecima.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, povrede su vodeći zdravstveni problem jer su odgovorne za smrt oko 950.000 dece mlađe od 18 godina.
U Novom Sadu, godišnje se prijavi više od 11.000 slučajeva povreda i trovanja, zbog čega je neophodno pažnju usmeriti na prevenciju.
Od 11 hiljada slučajeva prijavljenih povreda kod dece uzrasta do 19 godina, nešto više od 1000 zahteva bolničko lečenje, a najčešće povrede su opekotine, povrede u saobraćaju i trovanja.
"Povrede ugrožavaju zdravu, aktivnu i spretnu decu i zato je potrebno da učinimo sve u domaćinstvu i okruženju, u školama i predškolskim ustanovama da ih svedemo na minimum", rekla je Marija Jevtić, direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Komentari (0)