Prošle godine 210 dečjih igračaka u svetu je označeno kao opasno i većina vodi poreklo iz Kine.
Uzroci zbog kojih je neka igračka označena kao opasna su razni, a odnose se na hemijski sastav, mogućnost od zadobijanja povreda, opekotina, gušenja, davljenja i slično. Kada kupujete igračke, evo na šta bi trebalo da obratite pažnju.
Otrovne hemikalije koje ne bi smele da se pojavljuju u dečjim igračkama su: brom, živa, olovo, antimon, arsen, kadmijum, hrom, kobalt, nikl i kalaj jer su alergeni, kancerogeni ili mogu biti štetni po zdravlje (u zavisnosti od njihove koncentracije i stepenu izloženosti). Svi sastojci od kojih su izrađene igračke trebalo bi da budu navedeni na etiketi.
Oprezno pri kupovini igračaka, obavezno gledajte za koji su uzrast
– Izbegavajte PVC jer se izrađuje od ostataka plastike i sadrži opasne sastojke koji na ljude deluju kao azbest. Igračke napravljene od PVC-a u Evropi su zabranjene, ali i dalje se masovno proizvode u Kini. Kada kupujete igračku, tražite oznaku reciklaže za PVC (V3), pa ćete znati jesu li igračke napravljene od nje ili ne. Ne kupujte bižuteriju za decu, jer su u tom nakitu često i velike količine PVC-a.
– Iako roditelji veruju u bezbednost drvenih igračaka, opasni sastojci mogu se naći i u njima i to: PAU, nonilfenol, nikl, formaldehid, kao i organska jedinjenja sa kalajem.
– Boje i krede netoksične su ako se na etiketi nalazi oznaka ASTM D-4236.
– Kada kupujete igračku, tražite sertifikat na kojem stoji zemlja porekla, kao I oznaka ”tested”, koja znači da je proizvod odobrila agencija za proveru kvaliteta.
– Proverite sigurne igračke na listama specijalizovanih internet stranica za testiranje igračaka.
Roditelji treba da obrate pažnju da li na kutiji postoji oznaka CE
Uvoz igračaka
U Srbiji se igračke uvoze bez ikakve kontrole Tržišne inspekcije i Ministarstva zdravlja i do sada niko nije radio istraživanje o tome šta se trenutno nalazi na policama prodavnica igračaka u zemlji.
Obavezna oznaka CE
Ipak, u Centru za zaštitu potrošača se trude da budu u toku sa istraživanjima u Evropskoj uniji, a koja se mogu naći na sajtu RAPEX-a, komisije Evropske unije koja se bavi zdravljem i zaštitom potrošača.
– Roditelji treba da obrate pažnju da li na kutiji igračaka stoji oznaka CE, što znači da su prošle kontrolu direktiva Evropske unije. Većina igračaka koje dolaze iz Kine sadrže toksične boje i olovo i mogu da naruše zdravlje deteta – kaže Vera Vida iz Centra za zaštitu potrošača.
Komentari (0)