– Mislili smo da je naše dete nemirno, pomalo bezobrazno i da nam treba samo više strpljenja kako bi sve bilo u redu, ali se prilikom polaska u školu pokazalo da nismo bili u pravu i da nam sin boluje od poremećaja pažnje odnosno od hiperkinetskog poremećaja (ADHD). Već dve godine koristi lekove i to mu je pomoglo da se smiri i da smanji impulsivnost – kaže majka deteta sa ovim oboljenjem.
Ovo je samo jedan od roditelja koji su se suočili sa problemom, koji je dugo vremena bio zanemaren. Prema statističkim podacima, jedno do dvoje dece u razredu ima problema sa ovom bolešću.
Hiperkinetski poremećaj podrazumeva izraženo odsustvo pažnje, hiperaktivnost i impulsivnost, a to znači da dete ne može da se koncentriše, da je preterano aktivno na časovima, gubi stvari, izgleda odsutno na času, teško se uklapa sa vršnjacima. Ako se na vreme ne leči ovaj poremećaj može da odvede u delinkvenciju.
Nelečene osobe u 50 odsto slučajeva izazivaju više saobraćajnih nesreća, učestvuju u tučama, zloupotrebljavaju psihoaktivne supstance i veći broj njih ne može da nađe posao, teže ulaze u emotivne veze i imaju nizak stepen samopoštovanja.
– Hiperkinetski poremećaj je bolest, a ne vaspitno-obrazovni poremećaj. Najvažnije je prepoznati ga na vreme i uključiti sve subjekte u lečenje deteta, roditelje, pedijatara, psihologa, defektologa, vršnjake – rekla je dr Milica Pejović-Milovančević.
Zbog toga na vreme treba početi lečenje sa lekovima i psihoterapijom ističu lekari.
Komentari (0)