Foto:

Preporuke školama za sprečavanje širenja kovida-19 u školskoj 2021/2022. godini

Izvor: Bebac.com

Pet ključnih mera strategije ublažavanja rizika

Pet ključnih mera strategija ublažavanja rizika od transmisije korona virusa u školama su:

 

  • Dosledna i ispravna upotreba maski
  • Održavanje fizičke distance
  • Higijena ruku i respiratorna higijena, 
  • Čišćenje i dezinfekcija i
  • Uspostavljena saradnja sa nadležnom zdravstvenom službom, a posebnom sa nadležnim IJZ/ZJZ 

 


Foto: Freepik

NOŠENJE MASKI

Bitno je da se uspostavi dosledna i ispravna upotreba maski u prostoru škole od strane svih lica (učenika i zaposlenih). Model nošenja zaštitnih maski opisan u nastavku odnosi se na prvi i drugi modela rada škola (osim u slučaju kada škola ima mogućnosti da organizuje nastavu u školi sa propisanom distancom za sve učenike, npr. škole sa malim brojem učenika).
Foto: Freepik


Preporučeni modeli nošenja maski:

1.  Nastavno i nenastavno osoblje
– Upotreba zaštitnih maski za nastavnike, tokom časa, nije neophodna ukoliko su potpuno vakcinisani, a od druge doze je prošlo najmanje 14 dana ili su u prethodnih 6 meseci preležali COVID-19. 
Nevakcinisani nastavnici i drugo osoblje nose masku tokom radnog vremena uvek kada se nalaze u zatvorenom prostoru sa drugim osobama, kao i na otvorenom ukoliko nije moguće održavati rastojanje od 1 metra od drugih osoba.
– Nastavno i nenastavno osoblje škole je u obavezi da održava neprekidno rastojanje od najmanje 1 m od drugih osoba (učenika i osoblja), osim ako postoji izuzetna potreba bližeg kontakta u kom slučaju je neophodno da osoba nosi zaštitnu masku i da se nakon kontakta izvrši dezinfekcija ruku. 
– Zaposleni treba da izbegavaju aktivnosti koje uključuju boravak više zaposlenih (nastavno i nenastavno osoblje) istovremeno u zatvorenom prostoru. Ukoliko je to neophodno (sastanci, obuke i sl.), tokom trajanja takvih aktivnosti upotreba zaštitnih maski je obavezna uz održavanje distance (minimum 1m) ukoliko je najmanje jedna osoba u prostoriji nevakcinisana.
– Izuzetno, ukoliko su sve osobe u prostoriji vakcinisane, zaštitne maske nisu obavezne
2.  Roditelji, odnosno drugi zakonski zastupnici i drugi posetioci
Upotreba zaštitnih maski za roditelje i sve druge posetioce u školskim ustanovam je obavezna tokom boravka u zatvorenom prostoru, s tim da je neohodno redukovati broj posetilaca i omogućiti posetu samo u slučaju neophodnosti.
3.  Učenici
– Učenik treba da nosi masku od ulasku u školu pa sve do dolaska do svoje klupe. Maska se obavezno koristi i tokom odgovaranja i tokom svakog razgovora. 
– Maska se obavezno koristi i prilikom bilo kojeg kretanja van klupe, prilikom odlaska na odmor ili u toalet.
Tokom boravka u školi može da se koristi bilo koja maska (hirurška, epidemiološka ili platnena), ali se svaka maska mora koristiti na ispravan način – tako da pokriva nos, usta i bradu. Takođe, ne treba koristiti masku koja je zaprljana ili ovlažena.
– Nije dozvoljeno menjanje maski među učenicima.

Napomena: Ukoliko je obuhvat vakcinacijom među učenicima u odeljenju veći od 70%, učenici koji su vakcinisani nisu u obavezi da nose masku tokom časa. U svim ostalim gore navedenim situacijama, upotreba maske je obavezna. 


Napomena: Upotreba zaštitnih maski na otvorenom prostoru za sada nije neophodna, uz održavanje fizičke distance.

 

ODRŽAVANJE FIZIČKE DISTANCE

U uslovima kada škole rade u po prvom zelenom modelu  rada
– Fizička distanca tokom aktivnosti koje se održavaju u učionici nije neophodna među decom (moguća je organizacija nastave sa celim odeljenjima u trajanju od 45 minuta). 
– Potrebno je da nastavnici i drugo školsko osoblje održavaju fizičku distancu sa drugim osobama u školi od najmanje 1 metra
– Preporučuje se da učenici ne menjaju učionice, odnosno da se nastava za jedan razred/grupu učenika odvija u istoj učionici.

Foto: Freepik
– Preporučuje se da se nastava iz obaveznih predmeta i svih ostalih oblika rada organizuje, sve dok vremenski uslovi to dozvoljavaju, na otvorenom prostoru, u skladu sa prethodno donetim planom organizacije. 
Moguća je organizacija nastave muzičke kulture i fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, kao i vannastavnih aktivnosti (hor, sportovi). 
– Aktivnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt između učenika (kolektivni sportovi) realizovati pod uslovom da u odeljenju nema potvrđenih slučajeva infekcije SARS-CoV-2 među učenicima tokom prethodnih 14 dana. U suprotnom, realizaciju ovih aktivnosti organizovati bez bliskih kontakta između učenika (nema kolektivnih sportova). 

– Savetovati učenike da održavaju međusobnu fizičku distancu od najmanje 1 metar u svlačionicama. 
– Preporučuje se da učenici provode veliki odmor na otvorenom (u školskom dvorištu) kada god to vremenske prilike dozvoljavaju.
Osobe koje dovode učenike u školu ne ulaze u školu već prate učenike do ulaza u školsku zgradu ili do kapije školskog dvorišta, gde učenike mlađeg uzrasta preuzima dežurni učitelj/nastavnik.
U uslovima kada škole rade po drugom narandžastom modelu rada
– Održavati fizičku distancu sa drugim osobama u školi od najmanje 1 metra (4 m2 po detetu). 
– Potrebno je održavanje rastojanja tokom svih aktivnosti, uključujući i sedenje učenika u klupama. To podrazumeva raspored od jednog učenika u klupi, a raspored klupa uskladiti sa kapacitetom učionice tako da se obezbedi minimum 1 metar rastojanja između učenika u svim pravcima.
– Preporučuje se da učenici ne menjaju učionice, odnosno da se nastava za jedan razred/grupu učenika odvija u istoj učionici.
– Preporučuje se da se nastava obaveznih predmeta i svih ostalih oblika rada organizuje, sve dok vremenski uslovi to dozvoljavaju, na otvorenom prostoru, u skladu sa prethodno donetim planom organizacije. 
– Potpuno obustaviti sve aktivnosti tokom kojih je moguće pojačano stvaranje aerosola (pevanje, sport, glasniji govor – što znači da se na časovima muzičke kulture ne peva, da nema proba školskog hora, da na časovima fizičkog i zdravstvenog vaspitanja nema kolektivnog sporta). Kada je reč o individualnim sportovima (gimnastika i slično) iste treba prilagoditi uslovima prostora (veličina sale, mogućnost prirodne ventilacije i slično).
Foto: Freepik
– Realizaciju nastavnog programa iz fizičkog i zdravstvenog vaspitanja organizovati tako da se izbegne bliski kontakt, odnosno da se održi fizička distanca od najmanje metra u svim pravcima. 
– Ukoliko se časovi organizuju u sali za fizičko, obezbediti nastavni program koji će omogućiti održavanje fizičke distance. Ukoliko sala ima dva ulaza, iskoristiti ih za podelu učenika u grupe u cilju smanjenja gužve. Pre i posle svakog časa fizičkog i zdravstvenog vaspitanja neophodno je dezinfikovati zajedničke predmete (sprave, lopte i slično), očistiti/oprati salu i provetriti je. Ukoliko su obezbeđeni i ispunjeni svi ovi uslovi, tokom časa fizičkog i zdravstvenog vaspitanja učenici ne treba da nose masku. Uputiti učenike da održavaju međusobnu fizičku distancu od najmanje 1 metar u svlačionicama. Ukoliko je moguće, organizovati nastavu sa manjim brojem učenika.
– U periodu neposredno pre i posle nastave i između školskih časova (mali i veliki odmor) u školi i dvorištu škole ne stvarati gužve. Održavanje fizičke distance među učenicima neophodno je i tokom malog i tokom velikog odmora. Preporučuje se da učenici provode veliki odmor na otvorenom (u školskom dvorištu) kada god to vremenske prilike dozvoljavaju.
Ne održavati proslave, priredbe u školskom objektu. Ne organizovati grupne posete mestima gde se očekuje okupljanje većeg broja osoba, izlete i dr.
– Osobe koje dovode učenike u školu ne ulaze u školu već prate učenike do ulaza u školsku zgradu ili do kapije školskog dvorišta, gde učenike mlađeg uzrasta preuzima dežurni učitelj/nastavnik. 

 

 

HIGIJENA RUKU I RESPIRATORNA HIGIJENA

Bitno je da se vodom i sapunom ruke peru u trajanju od najmanje 20 sekundi ili upotrebom dezinfekcionog sredstva na bazi 70% alkohola. Dezinfekcija ruku sredstvima na bazi 70% alkohola ne može zameniti pranje ruku vodom i sapunom ukoliko su ruke vidno zaprljane. Posle tri do četiri izvršenih dezinfekcija ruku, obavezno oprati ruke vodom i sapunom. 
Foto: Freepik
Obavezno ruke prati pri ulasku u školu, pre jela, posle odlaska u toalet, pre spremanja hrane, nakon obavljanja respiratorne higijene (istresanja nosa, kašljanja u maramicu itd), posle igre (npr. posle velikog odmora, posle časa fizičkog vaspitanja) i maženja životinja, kada su ruke vidno zaprljane, nakon povratka iz škole i uvek kada postoji potreba. 
Na svim ulazima u školu i na izlazu iz sale za fizičko postaviti dezinfekciona sredstva na bazi 70% alkohola (koristiti ih uz obavezni nadzor nastavnika/dežurnog nastavnika). Preporuka je da se na svim uređajima za pranje ruku postaviti tečni sapun (npr. toaleti, učionice).
Funkcionalni uređaji za pranje ruku su jedino oni uređaji sa ispravnim slavinama i česmama, vodom i sapunom.

ČIŠĆENJE I DEZINFEKCIJA

Za održavanje higijene u školama propisane su posebne mere kako bi se sprečilo širenje virusa.



Foto: Freepik

Preporučeno je mehaničko čišćenje vodom i sapunom ili deterdžentom, trljanjem i struganjem, počev od čistijih ka prljavijim površinama. Detaljno je objašnjeno kako će se prostorije škole čistiti. Redovno čišćenje se vrši korišćenjem čistih krpa, piše u preporuci, i svežih rastvora sredstava kojima se čisti. Upotreba sredstava na bazi hlora se ne preporučuje.

 

Postupak dezinfekcije određenog prostora ili ustanove podrazumeva niz procedura u kojima se upotrebljavaju različite metode i dezinfekciona sredstva. Dezinfekciju škole obavljaju ovlašćene ustanove i stručna i obučena lica onda kada za to postoji opravdana potreba.

 

Dezinfekcija koju može da obavi školsko osoblje se odnosi samo na dezinfekciju zajedničkih predmeta i površina koji se često dodiruju (školske klupe, stolovi u trpezariji, sportska oprema, kvake, ručke na prozorima, školski pribor – šestar, lenjir), i to isključivo sredstvima na bazi 70% alkohola i nakon mehaničkog čišćenja vidljivo zaprljanih površina. 

 

Čišćenje će se obaviti pre početka rada škole i svakodnevno, minimum dva puta dnevno. Dezinfekciju zajedničkih predmeta koji se često dodiruju vršiće se nekoliko puta dnevno. 

USPOSTAVLJENA SARADNJA SA NADLEŽNOM ZDRAVSTVENOM SLUŽBOM

Kod pojave slučajeva infekcije korona virusa (potvrđenih PCR ili antigenskim testom), pored preduzimanja mera predviđenih kriterijumima za postupanje u slučaju pojave COVID-19 u školama, vrši se traženje i ispitivanje kontakata prema proceni i uslovima koje odredi nadležni epidemiolog. U cilju prvovremenog preduzimanja propisanih mera, neophodno je uspostaviti blisku saradnju i komunikaciju škole i zdravstvene službe, a posebno škole i teritorijalno nadležnog instituta ili zavoda za javno zdravlje. 
Instituti i zavodi za javno zdravlje svakog dana do 12:00 časova dostavljaju Timu za škole informacije o broju zaraženih za prethodni dan. Izveštaji se dostavljaju u elektronskoj formi. Tim za škole dnevno analizira pristigle izveštaje, koordinira aktivnosti sa mrežom instituta i zavoda i po potrebi ili zahtevu škole izveštava rukovodstvo ustanove na dnevnom nivou. Instituti i zavodi za javno zdravlje petkom do 12:00 časova dostavljaju Timu za škole izveštaj o pojavi slučajeva infekcije korona virusa i daje preporuke o daljoj nastavi. 

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Pet ključnih mera strategije ublažavanja rizika

Pet ključnih mera strategija ublažavanja rizika od transmisije korona virusa u školama su:

 

  • Dosledna i ispravna upotreba maski
  • Održavanje fizičke distance
  • Higijena ruku i respiratorna higijena, 
  • Čišćenje i dezinfekcija i
  • Uspostavljena saradnja sa nadležnom zdravstvenom službom, a posebnom sa nadležnim IJZ/ZJZ 

 


Foto: Freepik

NOŠENJE MASKI

Bitno je da se uspostavi dosledna i ispravna upotreba maski u prostoru škole od strane svih lica (učenika i zaposlenih). Model nošenja zaštitnih maski opisan u nastavku odnosi se na prvi i drugi modela rada škola (osim u slučaju kada škola ima mogućnosti da organizuje nastavu u školi sa propisanom distancom za sve učenike, npr. škole sa malim brojem učenika).
Foto: Freepik


Preporučeni modeli nošenja maski:

1.  Nastavno i nenastavno osoblje
– Upotreba zaštitnih maski za nastavnike, tokom časa, nije neophodna ukoliko su potpuno vakcinisani, a od druge doze je prošlo najmanje 14 dana ili su u prethodnih 6 meseci preležali COVID-19. 
Nevakcinisani nastavnici i drugo osoblje nose masku tokom radnog vremena uvek kada se nalaze u zatvorenom prostoru sa drugim osobama, kao i na otvorenom ukoliko nije moguće održavati rastojanje od 1 metra od drugih osoba.
– Nastavno i nenastavno osoblje škole je u obavezi da održava neprekidno rastojanje od najmanje 1 m od drugih osoba (učenika i osoblja), osim ako postoji izuzetna potreba bližeg kontakta u kom slučaju je neophodno da osoba nosi zaštitnu masku i da se nakon kontakta izvrši dezinfekcija ruku. 
– Zaposleni treba da izbegavaju aktivnosti koje uključuju boravak više zaposlenih (nastavno i nenastavno osoblje) istovremeno u zatvorenom prostoru. Ukoliko je to neophodno (sastanci, obuke i sl.), tokom trajanja takvih aktivnosti upotreba zaštitnih maski je obavezna uz održavanje distance (minimum 1m) ukoliko je najmanje jedna osoba u prostoriji nevakcinisana.
– Izuzetno, ukoliko su sve osobe u prostoriji vakcinisane, zaštitne maske nisu obavezne
2.  Roditelji, odnosno drugi zakonski zastupnici i drugi posetioci
Upotreba zaštitnih maski za roditelje i sve druge posetioce u školskim ustanovam je obavezna tokom boravka u zatvorenom prostoru, s tim da je neohodno redukovati broj posetilaca i omogućiti posetu samo u slučaju neophodnosti.
3.  Učenici
– Učenik treba da nosi masku od ulasku u školu pa sve do dolaska do svoje klupe. Maska se obavezno koristi i tokom odgovaranja i tokom svakog razgovora. 
– Maska se obavezno koristi i prilikom bilo kojeg kretanja van klupe, prilikom odlaska na odmor ili u toalet.
Tokom boravka u školi može da se koristi bilo koja maska (hirurška, epidemiološka ili platnena), ali se svaka maska mora koristiti na ispravan način – tako da pokriva nos, usta i bradu. Takođe, ne treba koristiti masku koja je zaprljana ili ovlažena.
– Nije dozvoljeno menjanje maski među učenicima.

Napomena: Ukoliko je obuhvat vakcinacijom među učenicima u odeljenju veći od 70%, učenici koji su vakcinisani nisu u obavezi da nose masku tokom časa. U svim ostalim gore navedenim situacijama, upotreba maske je obavezna. 


Napomena: Upotreba zaštitnih maski na otvorenom prostoru za sada nije neophodna, uz održavanje fizičke distance.

 

ODRŽAVANJE FIZIČKE DISTANCE

U uslovima kada škole rade u po prvom zelenom modelu  rada
– Fizička distanca tokom aktivnosti koje se održavaju u učionici nije neophodna među decom (moguća je organizacija nastave sa celim odeljenjima u trajanju od 45 minuta). 
– Potrebno je da nastavnici i drugo školsko osoblje održavaju fizičku distancu sa drugim osobama u školi od najmanje 1 metra
– Preporučuje se da učenici ne menjaju učionice, odnosno da se nastava za jedan razred/grupu učenika odvija u istoj učionici.

Foto: Freepik
– Preporučuje se da se nastava iz obaveznih predmeta i svih ostalih oblika rada organizuje, sve dok vremenski uslovi to dozvoljavaju, na otvorenom prostoru, u skladu sa prethodno donetim planom organizacije. 
Moguća je organizacija nastave muzičke kulture i fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, kao i vannastavnih aktivnosti (hor, sportovi). 
– Aktivnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt između učenika (kolektivni sportovi) realizovati pod uslovom da u odeljenju nema potvrđenih slučajeva infekcije SARS-CoV-2 među učenicima tokom prethodnih 14 dana. U suprotnom, realizaciju ovih aktivnosti organizovati bez bliskih kontakta između učenika (nema kolektivnih sportova). 

– Savetovati učenike da održavaju međusobnu fizičku distancu od najmanje 1 metar u svlačionicama. 
– Preporučuje se da učenici provode veliki odmor na otvorenom (u školskom dvorištu) kada god to vremenske prilike dozvoljavaju.
Osobe koje dovode učenike u školu ne ulaze u školu već prate učenike do ulaza u školsku zgradu ili do kapije školskog dvorišta, gde učenike mlađeg uzrasta preuzima dežurni učitelj/nastavnik.
U uslovima kada škole rade po drugom narandžastom modelu rada
– Održavati fizičku distancu sa drugim osobama u školi od najmanje 1 metra (4 m2 po detetu). 
– Potrebno je održavanje rastojanja tokom svih aktivnosti, uključujući i sedenje učenika u klupama. To podrazumeva raspored od jednog učenika u klupi, a raspored klupa uskladiti sa kapacitetom učionice tako da se obezbedi minimum 1 metar rastojanja između učenika u svim pravcima.
– Preporučuje se da učenici ne menjaju učionice, odnosno da se nastava za jedan razred/grupu učenika odvija u istoj učionici.
– Preporučuje se da se nastava obaveznih predmeta i svih ostalih oblika rada organizuje, sve dok vremenski uslovi to dozvoljavaju, na otvorenom prostoru, u skladu sa prethodno donetim planom organizacije. 
– Potpuno obustaviti sve aktivnosti tokom kojih je moguće pojačano stvaranje aerosola (pevanje, sport, glasniji govor – što znači da se na časovima muzičke kulture ne peva, da nema proba školskog hora, da na časovima fizičkog i zdravstvenog vaspitanja nema kolektivnog sporta). Kada je reč o individualnim sportovima (gimnastika i slično) iste treba prilagoditi uslovima prostora (veličina sale, mogućnost prirodne ventilacije i slično).
Foto: Freepik
– Realizaciju nastavnog programa iz fizičkog i zdravstvenog vaspitanja organizovati tako da se izbegne bliski kontakt, odnosno da se održi fizička distanca od najmanje metra u svim pravcima. 
– Ukoliko se časovi organizuju u sali za fizičko, obezbediti nastavni program koji će omogućiti održavanje fizičke distance. Ukoliko sala ima dva ulaza, iskoristiti ih za podelu učenika u grupe u cilju smanjenja gužve. Pre i posle svakog časa fizičkog i zdravstvenog vaspitanja neophodno je dezinfikovati zajedničke predmete (sprave, lopte i slično), očistiti/oprati salu i provetriti je. Ukoliko su obezbeđeni i ispunjeni svi ovi uslovi, tokom časa fizičkog i zdravstvenog vaspitanja učenici ne treba da nose masku. Uputiti učenike da održavaju međusobnu fizičku distancu od najmanje 1 metar u svlačionicama. Ukoliko je moguće, organizovati nastavu sa manjim brojem učenika.
– U periodu neposredno pre i posle nastave i između školskih časova (mali i veliki odmor) u školi i dvorištu škole ne stvarati gužve. Održavanje fizičke distance među učenicima neophodno je i tokom malog i tokom velikog odmora. Preporučuje se da učenici provode veliki odmor na otvorenom (u školskom dvorištu) kada god to vremenske prilike dozvoljavaju.
Ne održavati proslave, priredbe u školskom objektu. Ne organizovati grupne posete mestima gde se očekuje okupljanje većeg broja osoba, izlete i dr.
– Osobe koje dovode učenike u školu ne ulaze u školu već prate učenike do ulaza u školsku zgradu ili do kapije školskog dvorišta, gde učenike mlađeg uzrasta preuzima dežurni učitelj/nastavnik. 

 

 

HIGIJENA RUKU I RESPIRATORNA HIGIJENA

Bitno je da se vodom i sapunom ruke peru u trajanju od najmanje 20 sekundi ili upotrebom dezinfekcionog sredstva na bazi 70% alkohola. Dezinfekcija ruku sredstvima na bazi 70% alkohola ne može zameniti pranje ruku vodom i sapunom ukoliko su ruke vidno zaprljane. Posle tri do četiri izvršenih dezinfekcija ruku, obavezno oprati ruke vodom i sapunom. 
Foto: Freepik
Obavezno ruke prati pri ulasku u školu, pre jela, posle odlaska u toalet, pre spremanja hrane, nakon obavljanja respiratorne higijene (istresanja nosa, kašljanja u maramicu itd), posle igre (npr. posle velikog odmora, posle časa fizičkog vaspitanja) i maženja životinja, kada su ruke vidno zaprljane, nakon povratka iz škole i uvek kada postoji potreba. 
Na svim ulazima u školu i na izlazu iz sale za fizičko postaviti dezinfekciona sredstva na bazi 70% alkohola (koristiti ih uz obavezni nadzor nastavnika/dežurnog nastavnika). Preporuka je da se na svim uređajima za pranje ruku postaviti tečni sapun (npr. toaleti, učionice).
Funkcionalni uređaji za pranje ruku su jedino oni uređaji sa ispravnim slavinama i česmama, vodom i sapunom.

ČIŠĆENJE I DEZINFEKCIJA

Za održavanje higijene u školama propisane su posebne mere kako bi se sprečilo širenje virusa.



Foto: Freepik

Preporučeno je mehaničko čišćenje vodom i sapunom ili deterdžentom, trljanjem i struganjem, počev od čistijih ka prljavijim površinama. Detaljno je objašnjeno kako će se prostorije škole čistiti. Redovno čišćenje se vrši korišćenjem čistih krpa, piše u preporuci, i svežih rastvora sredstava kojima se čisti. Upotreba sredstava na bazi hlora se ne preporučuje.

 

Postupak dezinfekcije određenog prostora ili ustanove podrazumeva niz procedura u kojima se upotrebljavaju različite metode i dezinfekciona sredstva. Dezinfekciju škole obavljaju ovlašćene ustanove i stručna i obučena lica onda kada za to postoji opravdana potreba.

 

Dezinfekcija koju može da obavi školsko osoblje se odnosi samo na dezinfekciju zajedničkih predmeta i površina koji se često dodiruju (školske klupe, stolovi u trpezariji, sportska oprema, kvake, ručke na prozorima, školski pribor – šestar, lenjir), i to isključivo sredstvima na bazi 70% alkohola i nakon mehaničkog čišćenja vidljivo zaprljanih površina. 

 

Čišćenje će se obaviti pre početka rada škole i svakodnevno, minimum dva puta dnevno. Dezinfekciju zajedničkih predmeta koji se često dodiruju vršiće se nekoliko puta dnevno. 

USPOSTAVLJENA SARADNJA SA NADLEŽNOM ZDRAVSTVENOM SLUŽBOM

Kod pojave slučajeva infekcije korona virusa (potvrđenih PCR ili antigenskim testom), pored preduzimanja mera predviđenih kriterijumima za postupanje u slučaju pojave COVID-19 u školama, vrši se traženje i ispitivanje kontakata prema proceni i uslovima koje odredi nadležni epidemiolog. U cilju prvovremenog preduzimanja propisanih mera, neophodno je uspostaviti blisku saradnju i komunikaciju škole i zdravstvene službe, a posebno škole i teritorijalno nadležnog instituta ili zavoda za javno zdravlje. 
Instituti i zavodi za javno zdravlje svakog dana do 12:00 časova dostavljaju Timu za škole informacije o broju zaraženih za prethodni dan. Izveštaji se dostavljaju u elektronskoj formi. Tim za škole dnevno analizira pristigle izveštaje, koordinira aktivnosti sa mrežom instituta i zavoda i po potrebi ili zahtevu škole izveštava rukovodstvo ustanove na dnevnom nivou. Instituti i zavodi za javno zdravlje petkom do 12:00 časova dostavljaju Timu za škole izveštaj o pojavi slučajeva infekcije korona virusa i daje preporuke o daljoj nastavi. 
Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Nedelja, 22.12.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Najnovije