Žene koje ne počnu s uzimanjem vitamina pre začeća i ne uzimaju ih za vreme prvog meseca trudnoće dva su puta sklonije rađanju autistične dece ili dece sa spektrom autističnih poremećaja.
Taj je rizik posao sedmerostruk ako su majke imale “visokorizični genetski profil” za ovaj poremećaj, tvrde istraživači Medicinskog fakulteta Davis Univerziteta u Kaliforniji.
“Majke dece s autizmom su u značajno manjoj meri uzimale prenatalne vitamine tri meseca pre trudnoće i za vreme prvog meseca trudnoće u odnosu na majke dece koja su se tipično razvijala”, tvrdi Rebecca Schmidt, vođa studije.
Zaključci njenog tima bili su “jaki i robusni te ujedno prvi koji su sugerisali konkretni korak koji žene mogu preduzeti kako bi smanjile svoj rizik od rađanja autističnog deteta. Konzumacija prenatalnih vitamina može biti posebno efikasna za majke koje su genetski podložne autizmu.
Stručnjaci smatraju kako folna kiselina i drugi vitamini B grupe koji se uzimaju kao prenatalni vitamini štite od deficita u ranom stepenu razvoja fetusovog mozga. Folati su ključni za neurorazvoj, a mnoge su studije pokazale kako dodaci folne kiseline mogu zaštititi bebu od urođenih mana mozga i kičmene moždine za čak 70 posto.
Spektar autističnih poremećaja ili jednostavno spektar autizma, zapravo je spektar psiholoških stanja karakterisan velikim rasponom abnormalnosti kod socijalne interakcije i komunikacije, kao ograničeni interesi i ponavljajuće (repetitivno) ponašanje. Uključuje autizam, Aspergerov sindrom, Rettov sindrom, dečji disintegrativni poremećaj te pervazivni razvojni poremećaj.
Komentari (0)