Ako pokušavate da zatrudnite između 20. i 30. godine, vreme je definitivno na vašoj strani. Vaše telo je u najboljim godinama za trudnoću. U procentima, vaša šansa da zatrudnite za vreme ovulacije je između 20 i 25 posto. Naravno, to se odnosi na prosek razdoblja od 10 godina. Ako se nalazite u ranim dvadesetima, te šanse znatno se povećavaju, dok su u kasnijim dvadesetima nešto manje, no gotovo nemate razloga za brigu.
Ono što je važno naglasiti je da su vrlo male šanse da imate problema s neplodnošću, kojoj je nemoguće naći uzrok. Samo između tri i pet posto žena u dvadesetim godinama života ima problema s neplodnošću.
Prednosti trudnoće u dvadesetim
Gledajući striktno s biološke perspektive, dvadesete godine života su najbolje godine za začeće i rođenje deteta, a vrhunac plodnosti se najčešće doseže sredinom dvadesetih godina. Naime, žene su rođene sa svim jajašcima koje ćete ikad imati, a to je oko milion. Dok dođu u pubertet, ostaće im oko 300.000, a tokom životnog perioda kada ćete biti plodne, ovuliraćete oko 400 puta.
Kako će stariti, jajnici i jajašca će stariti, pa će zato u mlađoj dobi jajašca imati manje strukturalnih problema (hromozomske abnormalnosti), koje mogu uzrokovati različite probleme u razvoju deteta, kao što je Daunov sindrom itd. Naime, samo jedno od 1500 dece koje su rodile majke u dvadesetim godinama života imaće Daunov sindrom, dok će recimo jedno do 700 dece imati isti sindrom kod majki koje imaju između 35 i 39 godina života.
Takođe, u dvadesetim godinama života mnogo su manje šanse da ćete doživeti spontani pobačaj, iako su pobačaji u prvim mesecima trudnoće u svim životnim dobima vrlo česti. No, kako imate više godina, mogućnost pobačaja se povećava.
Odnos je ovakav:
– jedan pobačaj na deset trudnoća u dvadesetim
– jedan pobačaj na pet trudnoća u tridesetim
– jedan pobačaj na dve trudnoće u ranim četrdesetim
– tri pobačaja na četiri trudnoće nakon 45 godine života
Žena je u 25.godini na vrhuncu plodnosti
Žene u dvadesetim godinama života imaju vrlo malo ili uopšte nemaju zdravstvenih problema, pa su tako manje šanse da će imati endometriozu i fibroide. Naime, oba zdravstvena problema postaju veći problem kod starijih žena. Drugim rečima, s trudnoćom u dvadesetima vrlo su male šanse da ćete imati bilo kakve poteškoće, a ako i imate određenih zdravstvenih poteškoća, lakše ćete ih „prebroditi” nego starije žene.
Takođe, nakon što i rodite dete imaćete više energije, lakše ćete se probuditi i nahraniti dete nekoliko puta u noći i normalno funkcionisati tokom dana. Takođe, vaši roditelji su verojatno još relativno mladi i zdravi, pa ako živite blizu, moći će vam pomoći oko brige s detetom.
Nedostaci trudnoće u dvadesetim
Trudnoća između 20. i 30. godine može naravno imati i svoje nedostatke, no više u životnom i egzistencijalnom smislu. Naime, dvadesete su godine kada još uvek većina osoba radi na svojoj karijeri ili se pak odlučuje za svoju karijeru, pa vam trudnoća može stati na put napredovanju, te vam otežati povratak karijeri nakon porodiljskog bolovanja.
Takođe, kada se i vratite posao nakon porodiljskog, nećete više imati toliko vremena raditi prekovremene sate ili ulagati dodatne napore u razvoj karijere i dodatno obrazovanje, jer ćete imati dete o kojem ćete morati brinuti. Na žalost, žene koje se odlučuju kasnije za trudnoću mnogo bolje izgledaju u očima poslodavca.
Zbog toga, vrlo su velike mogućnosti da ćete u tim godinama imati više problema s finansijama, nećete imati rešeno stambeno pitanje, nećete završiti ili ćete odgoditi završetak visokog obrazovanja, što će isto tako uticati na vašu karijeru.
Što se tiče same veze s partnerom s kojim imate dete, ona isto može biti turbulentnija nego kod starijih parova, jer mnoge osobe, posebno u ranim dvadesetima su emocionalno nezrele i nespremne na vezu, brak i dete.
Vaša veza može se naći na klizavom terenu posebno ako imate finansijskih poteškoća, dete loše spava, što je kombinacija koja može dovesti do brojnih problema. Stariji parovi mnogo će lakše zadržati pravu perspektivu situacije.
Naravno, u dvadesetim godinama života, većina osoba ima želju za izlascima, provodima, druženjima i putovanjima, koja moraju ostati po strani dolaskom deteta, što može uticati na samu osobu i celokupnu vezu.
Nikako ne smemo zaboraviti, da postoji razlika u načinu kako mlađi ili stariji roditelji odgajaju i disciplinuju svoju djecu i rešavaju probleme s ponašanjem deteta. Stariji roditelji najčešće su mnogo bolji u tom segmentu.
Komentari (0)