Niš – Boravak 5.300 mališana u 20 vrtića Predškolske ustanove „Pčelica“ poskupeće 30 odsto ukoliko ovaj zahtev Upravnog odbora odobri Gradskog veće i Skupština Niša. Direktor „Pčelice“ Zoran Jonić kaže da ova predškolska ustanova ne može normalno da posluje jer cene nisu menjane od 2006. godine, a u proteklih četiri godine su drastično poskupeli svi troškovi, počev od komunalija, prehrambenih proizvoda, sredstava za higijenu…
– Nedopustivo je da najniža cena za boravak dece iznosi 600 dinara, a prosečno roditelji plaćaju 2.235 dinara. Ekonomska cena je 9.350 dinara, ali to plaća samo četiri odsto roditelja. I sa poskupljenjem od 30 odsto ekonomska cena će iznositi 12.350 dinara, što je najniža cena u Srbiji. U naših 20 obdaništa 40 odsto roditelja mesečno plaća od 600 do 1.500 dinara. Zahtevamo da najniža cena bude 2.000 dinara, kao i da se izmeni regresna skala, koja je usvojena još 2002. godine. Po toj skali pun iznos plaćaju roditelji koji zarađuju više od 25.000 dinara. Međutim, ako je to pre osam godina i bila velika cifra, sada su plate porasle i to mora da bude korigovano. Imamo problem i sa fingiranim potvrdama o tome koliko zarađuju roditelji, ali smo tu nemoćni. Dešava se da taksijem svakog dana dovoze dete u vrtić, a vrtić plaćaju 600 dinara.
Ukoliko grad ne usliši naše zahteve, biće odgovorni za tešku situaciju u kojoj će se naći „Pčelica“ – kaže direktor Jonić koji naglašava da će sutra vrata vrtića biti zatvorena za sve mališane čiji roditelji imaju dugove prema „Pčelici“.
Gradonačelnik smatra da u ovom trenutku, kad veliki broj sugrađana ima ekonomske teškoće, ne bi bilo dobro da udar na kućni budžet bude i skuplji vrtić. S tim se slažu i roditelji koji plaćaju punu cenu za svoju decu. Jedna od njih je i Slađana Mitić.
– Verovatno ću je ispisati iz državnog i upisati u neko privatno obdanište. Pa tamo je cena 100 evra, što je niže. Nervira me to što mnogi roditelji donose nekakve lažne potvrde i plaćaju niske cene. Ja to niti mogu niti hoću da radim – priča ova majka.
Otac Nenad Ivković priča da je taman izmirio dugovanja za dva meseca za svoju ćerku i sina i da bi mu poskupljenje teško palo.
– Sramota me je bilo što dugujem, ali mesečno treba da dam 3.000 dinara, a gazda me ne plaća redovno. Ne znam šta ćemo da radimo ako usvoje poskupljenje – zabrinuto kaže ovaj otac.
Grad Niš iz gradskog budžeta finansira rad „Pčelici“ sa 80 odsto, dok 20 odsto plaćaju roditelji.
Komentari (0)