U našem društvu predbračni ugovor često ima negativnu konotaciju i vezuje se za bračne parove koji ne žele ništa da dele i unapred svoj brak osuđuju na razvod.
Da li je zaista tako?
Čemu služi predbračni ugovor i koje benefite donosi paru, za Bebac govori advokat Ana Kardaš Jokić. Ona napominje da se ovaj ugovor u Porodičnom zakonu zapravo zove bračni ugovor, a da je svoj neformalni naziv “Predbračni” dobio jer ga je moguće potpisati i pre stupanja u bračnu zajednicu.
Po rečima Ane Kardaš Jokić – bračni ugovor predstavlja proširenu mogućnost supružnika da raspolažu imovinom stečenom u braku. To znači da bračni ugovor potpisuju oni parovi koji žele da urede imovinske odnose u braku, kako postojeće tako i one koju će steći u budućnosti.
Šta omogućava Bračni ugovor?
Bračni ugovor pruža mogućnost partnerima da sami definišu odredišta po kojima će se podeliti imovina koju već imaju, ali i onu koju će steći svojim radom tokom trajanja braka. Kako napominje naša sagovornica – ta imovina isključuje one što su partneri nasledili ili dobili na poklon.
Ovaj ugovor spada u takozvane svečane ugovore, mora biti zaključen u pisanom obliku i biti overen od strane javnog beležnika.
U slučaju razvoda, koja je razlika između supružnika koji imaju potpisan bračni ugovor i onih koji nemaju?
Ukoliko se par odluči za razvod, a nema potpisan bračni ugovor, ono što sledi je spor pred sudovom u cilju podele bračne tekovine odnosno radi utvrđivanja udela u imovini svakog supružnika po osnovu sticanja u braku. Po rečima Ane Kardaš Jokić, ova procedura u mnogim slučajevima može da potraje, ali i da bude veoma mukotrpna za supružnike.
Oni parovi koji su potpisali bračni ugovor, a žele da se razvedu, dovoljno je da prilože ovaj dokument i time su rešili svoje imovinsko – pravne odnose, a svoj odnos poštedeli još jedne stresne i naporne situacije.
Suprotno opštem mišljenju, bračni ugovor je na ovaj način gledano investiranje u stabilnost odnosa partnera i čini dokument koji je svojevoljno osmišljen i potpisan.
Na pitanje koliko je potpisivanje bračnih ugovora u Srbiji uzelo maha, Ana Kardaš Jokić svedoči da je i dalje broj onih koji se odlučuju za njega mali, iako je deo zakona još od 2005. godine.
U grupi Bebac trudnice i mame pitali smo članice koji su njihovi stavovi i iskustva u vezi predbračnog ugovora.
Ovo su neki od odgovora, a sve odgovore kao i razmenu mišljenja na ovu temu možete pogledati OVDE.
Ivana: Znam neke ljude koji su ga potpisali. Ne vidim nista loše u tome. Ne mislim da potpisivanje istog umanjuje ljubav. Prosto, uspješni ljudi žele da žaštite ono što sa mukom stiču u situacijama kada partner nije i neće biti ravnopravan u tom materijalnom aspektu tokom braka. Čak i kada hoće. To je fer i u slučaju razvoda, sve biva jednostavnije. Ne bih imala ništa protiv da potpišem jedan takav dokument.
Andrijana: Čak ne znam ni jednu osobu koja je ikada razmatrala predbračni ugovor. Koliko god shvatam i razumem potrebu za tim, nikada ga ne bih ni predložila ni potpisala.Ne znam da li smo staromodni ili samo sirotinja 😄A sa druge strane, verujem da osobe koje su ga potpisale ne pričaju o tome.
Maja: Odlična stvar, ja sam uvek za. Naročito ako neko ima nasledstvo ili ako se ulazi u brak sa osobom koja iza sebe već ima propali brak i decu.. pa i mogući razvod, niko ne zna šta sutra nosi, koliko god bio u sjajnom braku ne znaš šta te sutra čeka, i zamisli, rintaš ko konj, stvoriš nešto, i to nešio ti uzme pola partner koji sutra može da nađe nekog ko će da se šiiri u tvom znoju.. treba razmisliti.. Ne dao bog da ikad ikom zatreba, ali treba ga imati zbog x razloga, ja sam navela samo prve koji su mi pali na pamet, ima tu još ilaaa laj.
Foto: Pixabay
Komentari (0)