Da bi čovek sačuvao i poboljšao svoje zdravlje trebalo bi svakog dana da pojede između 600 i 800 grama svežeg voća raspoređeno u nekoliko obroka.
Nažalost, stanovnici Evrope, a posebno našeg regiona, nedovoljno jedu voće. A i to malo voća što unesu u organizam često jedu u pogrešno vreme.
– Obično ljudi jedu voće posle obroka, što je pogrešno, jer se ono tada predugo zadržava u želucu i stupa u reakciju sa hlebom i ostalim namirnicama usled čega dolazi do takozvanog vrenja – objašnjava dr Petar Borović, iz Instituta „Dr Milan Jovanović Batut”. – Kao posledica ovog procesa u želucu se stvara alkohol. Ako se još duže zadrži u želucu, alkohol prelazi u štetno sirće. To praktično znači voće koje pojedemo posle obroka nema nikakve koristi.
„Tešku” hranu – sarmu, pasulj, podvarak, organizam vari između dva i po i tri i po sata, a voće uglavnom oko 20 minuta. Da bismo iz voća izvukli maksimalnu korist, neophodno je pre svakog obroka popiti čašu obične vode, i odmah uzeti voće, dobro ga sažvakati, a zatim jesti ostalu hranu. Ako tako postupimo, voće će vrlo brzo dospeti u creva, creva će izvući vitamine, pektine, minerale i ostale zdrave sastojke.
– U suprotnom, ako voće konzumiramo posle jela, često ćemo imati gorušicu, podrigivanje, napet stomak, neregulisanu stolicu, pa čak može doći i do pojave hemoroida – upozorava dr Borović.
Komentari (0)