Roditelji koji ne žele svoje dete da vakcinišu, ipak će moći da ga upišu u osnovnu školu. Jedina konsekvenca u ovom slučaju je prekršajna prijava i novčana kazna do 150.000 dinara, koju će ti roditelji morati da plate.
Razlog za ovakav pravni vakum je taj što su u Srbiji na snazi dva zakona, koja su u koliziji. Tačnije, Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti nevakcinisana deca ne mogu da se upišu u osnovnu školu. Nasuprot tome, imamo i Zakon o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, po kome je osnovna škola obavezna za svu decu.
Zbog ovakve situacije, praktično NE POSTOJE instrumenti koji će na vakcinaciju dece naterati roditelje koji to odbijaju.
Za upis u prvi razred nije potrebna vakcinalni status deteta
Pomoćnik ministra zdravlja dr Zoran Panajotović objašnjava koje su ingirencije Ministarstva zdravlja, a koje Ministarstva prosvete, kao i da potrebni dokumenti za upis u školu ne sadrži potvrdu o primljenim vakcinama.
– Ministarstvo prosvete ima svoju upisnu politiku i tačno je propisano koja su dokumenta potrebna da bi se dete upisalo u osnovnu školu. Sa druge strane, po Zakonu o zaraznim bolestima nije dozvoljen boravak dece u predškolskim i školskim ustanovama ukoliko nisu vakcinisana, odnosno da budu u kolektivu. Takođe, kada se dete upiše u školu, pedijatar mora da izda dokument i na taj način obavesti školu o svim vakcinama koje je dete primilo – objašnjava dr Panajotović.
Pojašnjava da je pedijatar dužan da obavesti školu i izda potvrdu o privremenom odlaganju vakcinacije zbog bolesti deteta.
– Nakon isteka tog odlaganja imunizacije, roditelj mora da donese u školu potvrdu da je dete vakcinisano svim obaveznim cepivima – kaže dr Panajotović.
I škola mora da obaveštava lekare
Ukoliko neko od roditelja uporno bude odbijao da vakciniše svoje dete i tako ga izlaže riziku od bolesti, primenjivaće se drugi mehanizmi, koji podrazumeva i učešće škole u svemu tome.
Naime, kako je objasnio pomoćnik ministra, škola je dužna da obavesti školskog lekara da neko detet nije vakcinisano. Dom zdravlja poziva roditelja da vakciniše dete, i ako to ne urodi plodom, pedijatar tada o svemu obeveštava sanitarnu inspekciju.
– Inspekciji tada jedino ostaje da protiv tih roditelja podnese prekršajnu prijavu – kaže dr Panajotović.
Inspekcija Ministarstva zdravlja podnela je prošle godine 1056 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka protiv roditelja koji nisu vakcinisali svoju decu, a u prva dva meseca ove godine još 202 zahteva.
Zbog smanjenog obima vakcinisane dece MMR vakcinom, u Srbiji su se pojavile male boginje, a mnogi gradovi su prijavili epidemiju.
Komentari (0)