Jedan od najvećih izazova za svakog roditelja jeste da dete nagovori da jede voće i povrće. Zdrave namirnice često prerađuju u blenderu, u nadi da će detetu nekako podmetnuti „zeleni sokić”. Ipak, stručnjaci smatraju da postoji ispravan i pogrešan način da podstaknete najmlađe da jedu vitamine. Pre nego što zgrabite šargarepe i počnete krišom da ih blendirate, trebalo bi da imate na umu sledeće:
Sara Lanor, fitnes trener i majka male devojčice savetuje:
– Pasiranje spanaća, šargarepa, rotkvi i ostalog povrća u voćnu kašu može da bude odličan način da mališani dobiju sve sastojke koji su im potrebni. Ali, nikada nemojte da odustanete od toga da detetu ponudite povrće u izvornom obliku.
Stručnjaci se često raspravljaju oko toga da li je bolje sakrivati povrće i „maskirati” njegov ukus kako bi ga dete pojelo? U većini su oni koji smatraju da nema ničeg lošeg u tom „podmetanju”, ali da bi povremeno na tanjir trebalo staviti i brokoli, spanać, karfiol u izvornom obliku, kako najmlađi ne bi imali otpor prema zdravim namirnicama.
Sokovi i kaše nisu isto, već se bitno razlikuju po hranljivim vrednostima
– Većina dece ne dobija dovoljno vitamina i minerala iz sirovog, svežeg proizvoda – kaže Vanesa Simkins iz Hjustona, koja ima vebsajt o sokovima. – Mnogi ljudi ne prave razliku između sokova i kaša od povrća, kod prvih se posle ceđenja odbacuje veliki deo namirnica.
Nutricionista i zdravstveni stručnjak Džoj Bauer pravi razliku između šećera u voćnim sokovima i onih u celoj voćki. Preporučuje da deci ograničite konzumiranje voćnog soka na 2,5 dl dnevno, a kaše sa celim namirnicama mogu da se jedu praktično neograničeno.
Isceđeno i ispasirano voće je hranljivo, ali jedna studija je pokazala da koncentrovani šećeri u njima mogu da oštete zubnu gleđ.
– Šećer iz voćnih kaša lepi se za zube i može da stvori kiselinu i dovede do truljenja – upozorava dr Donald Kon, dečji zubar. – Ne preporučujem da se pasirano voće jede između glavnih obroka, jer se od dece ne očekuje da peru zube svaki put kada popiju sok.
Komentari (0)