Šta je grafomotorika
Prilikom upisa dece u prvi razred primetila sam da određeni broj dece nepravilno drži olovku u ruci, da nemaju dovoljno razvijenu grubu, a ni finu motoriku.
Korišćenje kompjutera je danas neizbežno i svakako donosi puno prednosti, ali ima i negativnih strana. Deca sve manje pišu i crtaju rukom, što im uskraćuje razvoj punog potencijala ruke i šake.
Grafomotorika je spoposobnost koja se razvija i vežba. Važno je podržati svaku detetovu aktivnost.
Učimo da pravilno držimo olovku
Uz pomoć maramice-loptice
Maramicu presavijete nekoliko puta i stisnete je malim i domalim prstom, a ostala tri ostaju ispružena. Zatim ostalim prstima uzimate olovku.
Metod pincetnog hvata
Pustite prste da klize prema dole dok je olovka u uspravnom položaju.
Olovka spava
Predlažemo da olovku stavimo da „spava”. Stavljamo olovku na srednji prst, pod glavu jastuk (kažiprst) i na kraju pokrivač (palac).
Jelena Maljković, defektolog-logoped
Idejni tvorac sjajnih vežbica koje će pomoći vašem detetu u razvoju govora je Larina mama Jelena Maljković, defektolog-logoped, s dugogodišnjim iskustvom koje je stekla u radu u vrtiću i Domu zdravlja, gde i danas radi.
Svoje znanje i stečeno iskustvo Jelena zajedno sa svojom ćerkom Larom, nesebično deli na svom Jutjub kanalu koji je jedinstven po tome što dete pokazuje vežbe, recituje pesmice i na taj način pomaže svojim vršnjacima da lakše savladaju sve prepreke. Jer, deca najbolje uče od svojih vršnjaka. :-)
Za Bebac mama Jelena uskoro pokreće svoj blog na našem portalu, sa ciljem da upozna roditelje sa prevencijom, pravilnom i ranom stimulacijom govorno-jezičkog razvoja.
Radujemo se divnoj saradnji sa Jelenom! 🙂
Komentari (0)