Ovog leta ćemo izgleda, prema najavama meteorologa, imati više razloga da potražimo debeli hlad ili odlazak na neko kupalište.
Roditelji čija deca su mlađa od tri godine sve češće se odlučuju da tih dana, svoje mališane rashlade u malim kućnim bazenima.
Međutim, upotreba svih vrsta kućnih bazena, ukoliko nije pravilna može da izazove mnogobrojne probleme.
Gotovo sve vrste bazena su lako dostupne većini građana i kupanje u njima čini se kao jedno od najboljih rešenja da se prekrate tropski dani.
Da li je to najbolji način ili zamka zavisi od toga da li se razmišlja o mikrobiološkoj bezbednosti vode u bazenima.
Roditelji čija su deca mlađa od godinu dana retko se odlučuju za kupanje u javnim bazenima, a smatraju i to da je za kupanje u malim bazenima potrebna dodatna priprema.
Voda u velikim javnim bazenima održava se profesionalnim sistemima za prečišćavanje vode, koje mali bazeni retko kad poseduju.
Tako je i mogućnost za razvijanje mikroorganizama znatno povećana, pogotovo jer deca tog uzrasta često nekontrolisano mokre u vodu, a višesatno izlaganje malih bazena suncu, radi grejanja vode, znatno pogoršava njenu mikrobiološku sliku.
Deca, zbog nedovoljno razvijenog imuniteta, najčešće obolevaju tako što progutaju zaraženu vodu ili im ona uđe u organizam preko nosa, oka, uva ili raznih oštećenja na koži.
Kako bi se sve to ublažilo, osim održavanja higijene vode, obavezno je tuširanje i prosušivanje kože deteta posle svakog kupanja pogotovo ukoliko se u istom bazenu kupa više osoba.
Uz sve te preventivne mere, lekari savetuju da se rashlađivanje u bazenima ograniči na desetominutno kupanje, jer je dečiji termoregulacioni sistem nezreo do pete godine.
Komentari (0)