Kod jedne od sedam žena došlo je do razvoja postporođajne depresije, stanja koje utiče na misli, emocije i funkcionisanje majki, kao i na mentalno zdravlje njihovih partnera i dece, pokazalo je nedavno sprovedeno istraživanje.
Prilagođavanje roditeljstvu nakon porođaja predstavlja izazov i u normalnim okolnostima, a usred pandemije koronavirusa ono je dodatno otežano, navodi „Forbs”, a prenosi N1 info.
Stručnjaci su od početka zabrinuti zbog uticaja pandemije na mentalno zdravlje nakon porođaja, a novo istraživanje objavljeno u časopisu „Frontiers in Global Women’s Health”, koje je sproveo Univerzitet „Alberta” u Kanadi, potvrđuje da su njihovi strahovi bili opravdani.
Foto: Freepik
Istraživanje sprovedeno na 900 žena, od kojih je 520 bilo trudno, a 380 se porodilo prošle godine, otkrilo je da se postporođajna depresija utrostručila tokom pandemije.
Pre pandemije 29 odsto tih žena imalo je simptome umerene do visoke anksioznosti, a 15 odsto simptome depresije. Ali, tokom pandemije 72 odsto ih je reklo da su doživele anksioznost, a 41 odsto reklo je da su doživele depresiju.
– Neophodne mere koje se sprovode u cilju smanjenje širenja virusa utiču na fizičko i mentalno zdravlje mnogih od nas, na porodilje naročito – rekla je dr Margi Davenport sa Univerziteta „Alberta” u Kanadi, koja je autor-saradnik studije.
Simptomi posporođajne depresije
Trajni osećaj tuge i lošeg raspoloženja, gubitak interesa za svet oko sebe, nedostatak energije, problemi sa spavanjem i osećaj majke da ne možete da se brine o detetu, samo su neki od simptoma koji mogu da se jave u periodu posle porođaja.
Više o postporođajnoj depresiji, kako i zašto nastaje, kako je prepoznati i kako lečiti, pročitajte u tekstu:
Izvor: N1 info
Komentari (0)