Gotovo dvadest odsto odraslih, i mnogo više dece, imalo je barem jednom u životu „epizodu” koprivnjače, odnosno urtikarije.
To je jedno od najčešćih oboljenja zbog koji se pacijenti javljaju u alergološke i dermatološke ambulante. Kod dece do pet godina ove promene su učestalije jer su ona tada podložnija infekcijama, koje su jedan od glavnih okidača ovog alergijskog oboljenja.
Osim respiratornih infekcija ili gripa, okidač za koprivnjaču mogu biti i lekovi, uglavnom antibiotici, i neke namirnice za ishranu: kikiriki, jaja, mleko, orasi, razni aditivi u namirnicama.
Nažalost, čak kod polovine pacijenata ne utvrdi se tačan uzrok koprivnjače.
Pojavljuje se često kod osoba koje pate od različitih vrsta alergija, kao što su polenska groznica, angioedem, alergija na lekove ili određenu vrstu hrane. Alergijska reakcija se javlja kao posledica oslobađanja histamina, jedinjenja iz ćelija, koje omogućavaju da krvni sudovi propuštaju tečnost u najdeblje slojeve kože, i tamo stvaraju okrugle crvene urtike.
Docent dr Goran Ristić, imunolog iz Instituta za majku i dete, objašnjava da koprivnjača nastaje naglo i iznenada, a tada, posebno kod roditelja izaziva paniku:
– Kad organizam ili koža dođu u kontakt sa alergenom, nastaje burna kožna reakcija, intenzivan svrab i iskakanje papula koje nestaju i „sele” se na ostale delove tela. Pojedinačne urtike nestaju za 24 sata, i ne ostavljaju nikakav ožiljak ni trag na mestu gde su bile.
Ova, akutna urtikarija traje najviše šest nedelja, a ako se produži, radi se o hroničnoj bolesti. Srećom, samo 20 do 30 odsto akutnih urtikarija preraste u hroničnu.
Prvi korak u lečenju koprivnjače je odlazak kod dermatologa. Dijagnoza se postavlja prema izgledu kože, uz utvrđivanje da li je kod pacijenta ranije postojala određena vrsta alergije. U dijagnostikovanju pomažu laboratorijske analize koje će ukazati na opšte stanje organizma.
– Ukoliko je neophodno, rade se u specifične analize, probe ekspozicije i elimenacije alergena, ali i imunološki i provokacioni testovi. Najvažnije je otkriti uzročnika alergije, a nakon toga primeniti terapiju medikamentima koji ublažavaju ili otklanjaju simptome koprivnjače – kaže dr Ristić.
Terapija je u većini slučajeva simptomatska i obično se prvo propisuje lečenje antihistaminicima (lekovima protiv alergijskih reakcija), ili kortikosteroidima u težim slučajevima. Lekovi se primenjuju individualno u zavisnosti od tipa urtikarije i opšte kliničke slike pacijenta, što se utvrđuje na dermatološkom pregledu.
REAKCIJA NA BILJKE
Prašina, polen, dlake ili perje ređe su uzročnici urtikarije. Poznata je, međutim, urtikarija solaris, koja nastaje nakon izlaganja suncu, kao i koprivnjače nakon kontakta sa biljkama, životinjama, hemikalijama, ili posle na hladno.
KAO DODIR KOPRIVE
Urtikarija se manifestuje crvenim osipom različite veličine i oblika, slično kao kod dodira koprivom (otuda i naziv koprivnjača). Crveni osip praćen bolom i svrabom, ponekad i oticanje, može da se pojavi na bilo kojem delu tela, u naletima, u trajanju od 24 do 72 sata. Angioedem je dublji oblik urtikarije, ozbiljniji je jer izaziva otoke na licu, kapcima, usnama, a ređe na jeziku.
Komentari (0)