Bojana Šćepanović Pantić (24) iz Beograda kasno popodne 24. marta osetila je kako je to poroditi se u vreme vanrednog stanja. Sa redakcijom Nova S je podelila prve utiske i posavetovala buduće mame šta mogu da očekuju.
– Porodila sam se u Višegradskoj, tu sam planirala i pre svega ovoga, zato što sam čula da su tu odlični stručnjaci – počinje Bojana, a ispostavilo kao tačno jer sve odlično funkcioniše i u ovim okolnostima.
– Imam sve pohvale za lekare, posebno za babice. Ta pomoć poslednjih 15 minuta na porođaju toliko znači, da je neko smiren uz vas.
Foto: Shutterstock
Nova procedura na prijemu
Bojana otkriva i kako je sve izgledalo na prijemu u bolnicu. Ispoštovana je novouvedena procedura da se na ulazu žene intervjuišu i meri im se temperatura, a potom se odlučuje ko je najhitniji slučaj.
– Termin mi je bio 19. marta, ali ipak su procenili da jedan dan treba da ležim na odeljenju. I to ne treba da začudi druge koje budu dolazile, ako ih iz porodilišta prebace na odeljenje, jer zaista gledaju ko je hitan. Ujutru su me ponovo pregledali i rekli da je vreme jer je dosta prošlo od termina, pa je porođaj bio indukovan.
Bojana kaže i da nije tražila epidural, ali da je čula da anesteziologa ima dovoljno, osim ako ih po hitnom postupku upute negde drugde. I zato, sve one koje žele epidural, to ranije treba da zakažu, savetuje ona.
Treba li porodilje da brinu o merama zaštite od zaraze tokom samog porođaja?
– Svi lekari i babice nose maske i kape preko kose, imaju i rukavice i odmah bacaju sve kako upotrebe. Čula sam kako kažu da zbog tolike potrošnje uvek treba još da se obezbedi.
Ona masku nije nosila jer je nije imala, a i to bi joj još više smanjilo dotok vazduha. U svakom slučaju, ko ih ponese, nosi ih po bolnici, a osoblje ne deli pacijentima jer, otkriva Bojana, jedva imaju za sebe.
Za sve one koji se pitaju kakva je higijena, Bojana kaže da nema brige.
– Čiste ceo blok čim se porodilja skloni. I dok se porađate, stalno menjaju presvlake ispod vas, sve je čisto. Jedino su svi boksovi oko vas puni stalno. A u odeljenju pripreme čekaju po tri, četiri trudnice da se neki boks oslobodi.
A kako je posle porođaja? Kada novopečena mama može prvi put da uzme bebu u naručje?
– Odmah po porođaju daju uvijenu bebu na grudi. Čim je izmere, uviju je u pelenicu i spuste na par minuta na grudi da se povežete, dok oni srede posteljicu. Eto, to ne poštuju baš svuda, ali ovde jesu, makar u mom slučaju – priča Bojana. Ona je opisala i kako je izgledao novi „susret” s njenom bebicom.
Foto: Shutterstock
– Želja mi je bila da budem u baby friendly sobi, gde ste sa bebom 24 sata, ali pošto je porođaj bio malo teži, trajao je šest sati, rekli su im da je bolje da se malo odmorim u drugoj sobi. Tu su me prebacili posle ušivanja i već posle sat vremena doneli su mi bebu.
Bojana se potom odmarala tokom noći, a bebicu su joj ponovo doneli sutradan oko podneva, i to na nekoliko sati.
Šta poneti u porodilište?
Kada je reč o stvarima koje treba poneti sa sobom u porodilište, Bojana ima važan savet.
– Ne dozvoljavaju odmah torbu, nego kesu. Zato ponesite obavezno osnovno za higijenu, pre svega peškir i uloške. Zatrebaće vam, a termin za donošenje torbi će možda proći jer sve zavisi kad ćete se poroditi. Zato je bolje da to od starta bude uz vas.
Bojana je redakciji Nove S potvrdila i ono što većina zna - da su posete zabranjene, samo paketi mogu da se donesu između 14 i 15 časova. A uz to kaže i da iz bolnice nema izlaska napolje do otpusta.
Na kraju, posavetovala je druge trudnice i porodilje da u boks ne nose telefon, kako bi eventualno fotografisale prve trenutke nakon porođaja.
– Nek znaju da u boksu nema telefona, ništa dok se ne vrate u sobu. Ne dozvoljavaju zbog potencijalne zaraze. Jedino možete da zamolite babicu da vas slika.
Neizvesnost i otvorena pitanja
Trudničko i porodiljsko bolovanje za vreme vanrednog stanja >>
S druge strane Milica Ratković (30) iz Beograda još uvek je u neizvesnosti jer treba da se porodi uskoro. Termin joj je 27. mart.
– Do danas se malo ko bavio nama, jer kao nismo podložne, ali otkad su juče zatvorili sva druga porodilišta i sve nas upućuju u Narodni front i Višegradsku, neke mame u našim grupama na Vajberu su u panici. Ipak, juče sam išla u Front prvi put otkad je krenulo ludilo i bilo je prazno, otkazali su sve što nije hitno, bila je još jedna devojka u čekaonici i tu sestre sve ispituju.
Kao i Bojani, ni njoj nije svejedno otkad je čula za dva slučaja zaraženih beba u Srbiji, ali ne plaši se mnogo.
– Verujem da će biti sve okej, ali ne znamo tačno ni kako se korona prenosi. Naravno da sam zabrinuta, međutim, idem na teoriju da će sve biti kako treba. Nisam paničar. Niko nije lud da ugrozi život majke i bebe, jedino što će sve da bude nagurano u ove dve klinike. Ipak, verujem da sve rade najbolje što mogu u ovim uslovima.
Foto: Shutterstock
Milica je pitala ono što zanima mnoge mame – šta posle porođaja, dakle, da li funkcioniše patronažna služba?
– Danas ću da vidim dodatno s mojm doktorkom na kontroli, ali čula sam se sa patronažnom sestrom iz mog doma zdravlja, i kazala mi je da rade normalno kao i ranije, što je ogromna uteha.
Što se tiče odlaska na prvi pregled s bebom, ostaje samo nada da će biti bolje.
– Taj prvi pregled treba da bude oko mesec dana posle porođaja, a do tada će se sve valjda smiriti – poručuje Milica.
Klikom na sliku, pročitajte šta trudnice treba da znaju…
Komentari (0)