Za porođaj se, uglavnom, vezuju analgezija i anestezija. Analgezija znači ublažavanje bola ili tegoba bez gubitka svesti i ta metoda se vrši pomoću pilula, kapsula, injekcija, rektalno ili inhaliranjem. Budući da je porodilja pri svesti, u stanju je da pruži svoj doprinos tokom porođaja.
Za vreme anestezije pacijent se nalazi u delimičnoj ili potpunoj nesvesti. Anestezija se daje potkožno, rektalno ili inhaliranjem.
Sve češće se kao rešenje nudi i lumbalna blokada koja, takođe, majci dozvoljava da ostane svesna, a da pri tom ne ometa disanje deteta. Karakteristike ovog tipa anestezije su da je kratkotrajna i jednostavna.
Dok porodilja sedi na ivici kreveta, anestetičar zabada tananu iglu u kičmu između dva donja pršljena i ubrizgava malu kolicinu anestetka, a kada se igla izvadi svaka tegoba iščezava.
Glavna pitanja porodilja su da li mogu da dobiju epidural i koliko treba da plate da bi rađanje prošlo bez bola.
Međutim, odnedavno je ta vrsta analgezije besplatna i može da je dobije svaka žena ukoliko za to postoje medicinske indikacije.
Svega oko 0,8 odsto žena ne dobije ovakvu terapiju i to su one koje ne stignu da dođu do bolnice, već se porode kod kuće ili u transportu ili žene kod kojih porođaj ide tako brzo da bi lekovi delovali tek nakon porođaja.
Epiduralna analgezija ima svoje prednosti, ali i nedostatke, jer se daje specijalnim kateterom u epiduralni prostor kičmene moždine i ubrizgava se tokom porođaja. Za takvu vrstu analgezije, takođe, je neophodno medicinsko pokriće, jer se radi o invazivnoj metodi, odnosno direktno se ulazi u osetljivi deo nervnog sistema.
Ginekolozi ističu da se poslednjih godina sve više primenjuje analgezija, ali da bi epidural mogao bezbedno da se primeni, kod pacijentkinja mora da postoji normalan mehanizam porođaja koji, između ostalog, podrazumeva adekvatno širenje grlića materice, potiljačni položaj ploda koji ne sme da bude krupan.
Ginekolog zajedno sa anesteziologom i anestetičerom odlučuje da li će se dati epidural, jer oni prate vitalne parametre, pri čemu žena ne sme da ima neki deformitet kičmenog stuba, ne sme da bude preterano gojazna i ne sme da ima izrazito visok krvni pritisak.
Ginekolozi kažu da se trude da izađu u susret svakoj ženi koja ispunjava uslove da bi porodilji smanjili bol, ali ne smeju da smetnu s uma da epidural može da poveća neželjene komplikacije. Bezbolan porođaj lepo zvuči, ali kada je pacijentkinja u analgeziji njoj je potreban specijalni tretman i nadzor, kažu ginekolozi.
Komentari (0)