Kada novorođenče stigne, spisak porodičnih izdataka naglo se uvećava. Upravo u tom periodu mnoge zaposlene žene u Srbiji mesecima žive bez dinara, jer im porodiljske nadoknade kasne bar nekoliko meseci. Kada je Zorica Zazić, majka jedanaestomesečnog Ignjata, primila prvu porodiljsku nadoknadu njena beba je već uveliko sedela – punih sedam meseci nije primila ni dinara!
– Dok je moja firma tvrdila da je redovno uplaćivala doprinose i predala dokumentaciju, a da rešenje kasni, s druge strane sam dobila uveravanja da je poslodavac dužan da mi uplati nadoknadu, a onda čeka da mu država refundira novac – prenosi svoje mučno iskustvo Zorica. – Iako sam bila pripremljena na to da će nadoknada verovatno kasniti, nisam ni sanjala da ću sedam meseci morati da se dovijam kako da živim bez primanja.
Poslodavci su dužni da nadoknadu porodilji na porodiljskom odsustvu isplaćuju onda kada i plate ostalim zaposlenima, ali u praksi to malo koja firma radi.
Revoltirane ovakvim stavom prema majkama, u zemlji gde su svima puna usta poziva na povećanje nataliteta, žene su rešile da se organizuju i sa Udruženjima „Roditelj”, „Srbija u pokretu” i „Centar za mame” pokrenule su kampanju P(B)ravo za mame.
– Velikom broju zaposlenih porodilja kasni nadoknada zbog toga što su firme ili neodgovorne ili nelikvidne, a tamo gde poslodavci redovno isplaćuju ta primanja praktično kreditiraju državu najmanje nekoliko meseci – kaže za „Novosti” Ana Babović, izvršni direktor organizacije „Srbija u pokretu”.
Zorica Zazić na protestu ispred Narodne skupštine 8. marta ove godine
– Zato smo rešili da se obratimo onima koji su nadležni i mogu ovaj problem da reše – poslanicima Skupštine Srbije. Želimo da promenimo član 13. Zakona o finansijskoj podršci porodici s decom, kako bi se ubuduće porodiljske isplate vršile direktno iz budžeta Republike Srbije na račune porodilja. Država je pokazala da tamo gde je jedina odgovorna za isplate, poput roditeljskog dodatka ili penzija, kašnjenja gotovo i nema.
Organizatori ideje za promenu zakona najavljuju da upravo „regrutuju” 250 trudnica i majki koje su imale problem sa isplatama, od kojih će svaka pričati sa po jednim narodnim poslanikom i primerom pokazati kako izgleda živeti mesecima bez dinara.
-Očekujemo da između 15. i 30. maja razgovaramo sa poslanicima i da se predlog izmene zakona ubrzo posle toga nađe na dnevnom redu – pojašnjava Ana Babović.
Neki poslodavci zadržavaju novac
Iako većina poslodavaca koji ne isplaćuju redovno naknade porodiljama najčešće nije u stanju da preuzme tu finansijsku obavezu, ima i onih koji nezakonito zadrže sredstva zaposlenih mama.
– Nisu retki slučajevi da poslodavac mesecima drži novac koji je država uplatila ili da umesto novca ponudi kompenzaciju u robi. U takvim situacijama porodilja nema način da se zaštiti, sem da zove inspekciju rada. To većina žena ne želi da uradi zbog straha za radno mesto kada se vrati sa porodiljskog odsustva – kažu organizatori kampanje P(B)ravo za mame.
Komentari (0)