Iz poreskih uprava i dalje stižu rešenja o dugovanjima. U Uniji poslodavaca tvrde da se zbog toga gase firme čiji su vlasnici žene, a manje je i novoosnovanih preduzeća.
Problem dugovanja preduzetnica koje su na porodiljskom bolovanju ili odsustvuju zbog nege deteta za doprinose još uvek nije rešen, iako je Vlada na sebe preuzela tu obavezu socijalno-ekonomskim sporazumom potpisanim u aprilu, a koji je potvrdila svojom odlukom u junu.
Posao ili dete?
Kada je Vesna Obrenović, posle 22 godine lečenja i više neuspelih pokušaja vantelesne oplodnje, ostala u drugom stanju, nije slutila šta je čeka. Kako je trudnoća bila visoko-rizična, morala je da miruje.
Prodavnicu nije mogla da zatvori, jer bi to značilo da se nekoliko radnika nađe na ulici, a ona i suprug bez jedinog izvora prihoda. Posle tri godine iz poreske uprave stigla joj je opomena da uplati 830.000 dinara duga sa kamatama, jer je u toku njenog porodiljskog odsustva radnja radila.
Preduzetnica Vesna Obrenović kaže da je platila prvu opomenu, ali da je posle nepunih 10 dana stigla nova opomena odnosno rešenje o prinudnoj naplati.
“Da bi izbegla da mi blokiraju račun, što je lančana reakcija, kasnite sa doprinosima za radnike, kasnite sa platama, kasnite sa PDV-om i nalazite se prosto u začaranom krugu, bila sam prinuđena da pozajmim novac da bi rešila ta dugovanja”, navodi Obrenovićeva.
Poslodavci predlažu promenu zakona
U Uniji poslodavaca smatraju da unutar državnih institucija ne postoji volja da se problem reši. Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije rekao je da je rešenje da se promeni Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje u skladu sa preporukom Zaštitnika građana.
“Međutim, mi smo imali jednu čak potpuno drugačiju situaciju da su praktično i Vlada i Skupština potvrdile ovaj zakon o obavezama za obavezno socijalno osiguranje i da se i dalje ova praksa nastavlja”, ističe Rajić.
Država će, ipak, platiti
Jedan od učesnika u razgovorima, ministar za rad Rasim Ljajić, smatra da je dogovor postignut u okviru Socijalno-ekonomskog saveta najbolji mogući u datim okolnostima. Ministar kaže da će ubuduće na jednak način biti tumačene odredbe tog zakona, a da će država sama platiti vlastitu grešku.
“Prema tome, za one porodilje preduzetnice koje nisu platile, a treba da plate poreze i doprinose, država će izdvojiti 50 miliona dinara ukupnih sredstava, kako bi za sve njih uplatila poreze i doprinose”, naveo je Ljajić.
U ministarstvu finansija, koje je glavni pregovarač, nismo uspeli da dobijemo odgovor kada će tih 50 miliona dinara biti i uplaćeno kao i šta će biti sa preduzetnicama koje su dug ili bar njegov deo – izmirile.
Rešenje do kraja godine?
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić najavio je da će do kraja godine biti izmenjen Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje koji će omogućiti da preduzetnice porodilje ne plaćaju doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje po dva osnova.
– One koje su u međuvremenu zbog starog zakonskog rešenja dobile rešenje da izmire obaveze njima će biti oprošten taj dug, a one koje su već izmirile dug biće nadoknađena i refundirana ta sredstva – kazao je Ljajić, i dodao da će Vlada Srbije u 2012. pripremiti čitav niz drugih mera za podsticanje rađanja i podizanja nataliteta u Srbiji.
Pročitajte još:
Država nema para za ravnopravnost trudnica >>
Diskriminacija preduzetnica na porodiljskom >>
Komentari (0)