Verovatno ste i sami primetili da vaš mališan odmah pojede i traži „repete” kada servirate njegovo omiljeno jelo. Nažalost, to je najčešće slatka hrana koja goji. Ukoliko želite da vaše dete naučite da jede sve, od različitog povrća do slatkiša, i da za ručak ili večeru u organizam unese sve hranljive namirnice koje su mu neophodne za pravilan razvoj, naučite da određujete veličinu njegove porcije.
* U detetov tanjir sipajte, za svaku godinu koju je dete napunilo, po jednu ravnu kašiku od svake pripremljene namirnice (pire krompir, bareno povrće, salata, voćna salata), kao i komad mesa srednje veličine. Pravilo od jedne kašike po godini važi i ako vaš mališan za doručak jede žitarice.
* Ukoliko služite supu, neko čorbasto jelo ili rižoto, slobodno vašem mališanu sipajte duplu porciju.
* Kada u jelovnik uvodite novu namirnicu koju mališan još nikada nije probao, prvo mu ponudite samo da je proba i ne insistirajte da odmah sve pojede. Za nekoliko dana ponovo pokušajte da ga privolite da sve pojede.
* Ako dete pojede sve što ste mu sipali u tanjir i zatraži još, dospite mu još samo pola porcije.
* Što se napitka uz ručak ili večeru tiče, detetu do šest godina ne dajte više od 1,5 do 2 dl soka ili mleka.
* Kolač nemojte služiti neposredno posle ručka, već sat-dva kasnije, umesto užine. Nipošto mu nemojte ponuditi više od jednog tankog parčeta torte.
* Ako vaš mališan rado jede puding, nemojte mu nipošto servirati više od jedne do dve kašike ove omiljene poslastice za svaku godinu koju je napunio.
* Za doručak dete do pet godina starosti treba da pojede samo pola kriške hleba, premazane tankim slojem butera.
Komentari (0)