Obratimo pažnju na ove brojeve - 657.461 dece rođeno je između 1999. i 2010. godine.
Od toga, 6.517 ima dijagnozu poremećaja iz autističnog spektra (ASD).
Sva ova deca bila su ispitanici nove studije koja je ponovo utvrdila – ne postoji veza između vakcine protiv ospica i zauški (MMR) i autizma.
Studija godinama proučavala povezanost između MMR i autizma
Ali, ukoliko zanemarimo velike brojeve, je li ovo istraživanje imalo smisla?
Prošlo je više od 20 godina otkako je diskreditovani britanski istraživač Endru Vakefild izazvao globalnu histeriju tvrdnjom da je vakcina odgovorna za narušavanje neurološkog razvoja kod male dece. Ovu tvrdnju od tada nije potkrepila niti jedna studija.
Ipak, od 2019., uvodeći još jednu monumentalnu epidemiološku studiju, pitajući se da li smo nešto propustili – postoji li nešto što nauka nije uočila, istražujemo ovu, mnogo puta opovrgnutu povezanost.
Uzimajući u obzir poznate faktore rizika za autizam i modeliranje u vezi sa MMR vakcinacionim statusom, upoređujući ih na više od pola miliona ispitanika, tim istraživača iz Statens Serum Instituta može isključiti čak i najmanje šanse da vakcina izazove razvoj autizma.
Autizam je složeno stanje na koje utiče mnogo faktora
Autizam može ili ne mora biti u porastu, u zavisnosti od toga kako tumačite statistiku kao indikaciju pomaka u dijagnostičkim trendovima – ili kao znak mnogo drugih faktora. Deo problema je da shvatimo koliko faktora može biti na delu.
Pročitajte: Evo šta bi se desilo kada bismo prestali sa vakcinacijom
Kako se nauka bori sa klevetama?
Komentari (0)