Prve igre na dečjem igralištu su odlične za socijalizaciju. U pesku će im se desiti da im neko po prvi put otme lopaticu ili da oni požele tuđe igračke. U takvim situacijama je ključna uloga roditelja. Kako ih naučite da se postave u prvim raspravama, takvi će biti i kasnije.
Ponašanje na igralištu
Izvor: Bebac.com
– Način na koji se detetu predstavi svet igre i pravila koja tamo važe utiče na njegove dalje interakcije s ostalom decom – kaže Biljana Lajović, dečji psiholog.
Da bi igra za dete bila zadovoljstvo, roditelj mora da ga nauči tome šta sme, a šta ne sme da radi.
– Prva stvar koju treba reći detetu jeste da deli igračke s ostalom decom. Ako ima loptu, ona je tu da bi se igrao njome sa drugarima. Druga stvar je da pre nego što se pridruži nekoj igri pita učesnike da li može da se igra sa njima. U periodu prve socijalizacije dete bi trebalo bez ustezanja da drugima saopšti svoje želje. S druge strane, deca već sa tri godine stvaraju svoju organizaciju u igri, ne treba im se pridružiti bez pitanja, a najmanje pod prisilom roditelja – dodaje psiholog.
Uloga roditelja na dečjem igralištu je vrlo jasna. Tu su da objasne pravila, nema svađe, nema udaranja… I ne smeju da se mešaju, osim u situacijama kada je dete fizički ugroženo.
– U situaciji da neko detetu otme igračku, ono mora samo da se izbori za nju, tako što će slobodno prići i zahtevati je natrag. Ako dođe do svađe, odrasli treba da razgovorom sa decom reše problem, bez vikanja ili kažnjavanja – smatra Biljana Lajović.
Deca, pre ili kasnije, odaberu omiljenu igru i prijatelja. Roditelji su ti koji češće od dece prave greške.
– Roditelji očekuju da se dete odmah priključi igri. Međutim, ono prvo mora da određeno vreme posmatra decu da bi shvatilo gde se nalazi. Detetu treba objasniti šta ostala deca rade i upitati ga da li i ono to želi. Ako odbija, roditelj može da pomogne tako što će se on igrati s detetom. Vremenom će se dete opustiti i pridružiti igri. Roditelji moraju da ispoštuju tempo svog deteta, ali i to da li će ono u igri biti vođa ili pratilac – preporučuje psiholog.
Nikad nemojte da oklevate da stanete na kraj lošem ponašanju koje se događa pod vašim nosom. Ako drugo dete udari vaše dete u parku, slobodno mu recite: „Tako se ne ponaša! Gde ti je mama?”. Ako nije u blizini, recite: „Sedi ovde dok ti se mama ne vrati, pa ćemo da popričamo o ovome.” Kad se mama vrati, jednostavno joj recite: „Bilo je svađe oko igre s kamionom, pa sam razdvojila decu da se ne tuku. U velikoj većini slučajeva, majka će vam zahvaliti.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)