„Mobilni timovi kontrolisaće starateljstvo nad decom razvedenih roditelja i delovaće preventivno kako bi onemogućili zlostavljanje dece, a roditeljima olakšali vaspitanje dece“, kaže za „24 sata“ Dragan Jeremić, predsednik Centra za brigu o deci razvedenih roditelja, i najavljuje da će podršku projektu dati veliki broj javnih ličnosti.
Uz podršku grada Beograda, mobilni timovi, koji bi činili po jedan psiholog, socijalni radnik i neko iz policije, prvo će kao pilot projekat biti uveden u nekoliko beogradskih opština, a dugoročan plan je da oni postanu deo sistema i zakona.
– Svaki drugi brak u Srbiji je ili razveden ili porodica ima nekog ko se razvodi ili je neko kao roditelj već dete razvedenih roditelja. Deca bi trebalo da shvate da je zdrav razvod dobar, a mobilne ekipe će biti tu ako to nije slučaj. Tu smo da reagujemo, da dete ne bude godinama u problemu, jer će onda da ode u delinkvenciju – kaže Jeremić, koji je i sam dete razvedenih roditelja.
On navodi da je cilj mobilnih ekipa da se deo moguće delinkvencije spreči ili svede na najmanji mogući nivo. Takođe, Jeremić kaže da je pogrešan pristup novinara, koji će ako neko dete obije trafiku i ako „iskopaju“ da je dete razvedenih roditelja, to sigurno objaviti, a da se u malo slučajeva za poznate i vrlo uspešne ljude navodi da su deca iz propalih brakova.
– Poenta je da deca ispred sebe vide poznate glumce, sportiste i političare i shvate da su i oni deca razvedenih roditelja – kaže Jeremić i dodaje da su tu inicijativu već podržali Svetlana Bojković, Katarina Žutić, Sergej Trifunović i Voja Brajović.
Mnoga deca ne žele javno da priznaju da su im se roditelji razveli, a Jeremić navodi primer iz osnovne škole u Mirijevu gde je samo četvoro od desetoro učenika priznalo da su im roditelji razvedeni. On kaže i da je pogrešna praksa u Srbiji da se dete nakon razvoda po automatizmu dodeljuje majci, pošto, kako navodi, ima mnogo primera da majka nema uslova da izdržava dete, a otac onda ne želi da plaća alimentaciju.
Još gore stanje u unutrašnjosti
Kršenja prava deteta i povreda starateljstva još su drastičniji u unutrašnjosti Srbije. „Navešću primer oca iz Negotina kome bivša supruga godinu i po dana nije dozvolila da vidi dete i koji je tražio pomoć i policije i Centra za socijani rad. Ali u policiji mu je rečeno da ne mogu da intervenišu dok se ne prijavi zlostavljanje, a da je ekipa centra na teren izašla posle šest meseci“, kaže Jeremić.
Okupićemo veliki broj poznatih ličnosti, koji će reći: Da, ja sam dete razvedenih roditelja i veoma sam uspešan.
Komentari (0)