Letnje računanje vremena počeće u noći između subote i nedelje, 28. i 29. marta, kada časovnike treba podesiti jedan sat unapred.
Takozvano „pomeranje sata unazad ili unapred”, u zavisnosti od toga da li je reč o zimskom ili letnjem računanju vremena, radi se na osnovu Zakona o računanju vremena.
U noći između subote i nedelje časovnike sa 2.00 treba pomeriti na 3.00 – dakle, jedan sat unapred. Letnje računanje vremena trajaće do poslednjeg vikenda u oktobru, kada počinje zimsko računanje vremena.
Budući da je u Srbiji zbog epidemije virusa korona uveden policijski čas (od 17 h do 5 h), nije zgoreg podsetiti i podesiti časovnike na vreme.
Foto: Pixabay
Podsećamo, u Srbiji je letnje računanje vremena uvedeno 27. marta 1983. godine.
Računanje vremena u Srbiji usklađeno je sa računanjem vremena u EU, zbog funkcionisanju jedinstvenog tržišta u Evropi, kao i pravilnog funkcionisanja sektora prevoza i komunikacija, i pojedinih sektora industrije.
Ipak, poslednjih godina se sve glasnije govori o nesvrsishodnosti i štetnosti promene računanja vremena. Tako je Evropska komisija predložila da se ukine praksa promene računanja vremena, a preporuka Evropskog parlamenta je da se o načinu računanja vremena susedne zemlje međusobno dogovore, kako bi teškoće bile izbegnute, prvenstveno u saobraćaju.
Ako se neka država odluči da zadrži zimsko računanje vremena, na njega će potpuno moći da pređe u poslednjoj sedmici oktobra 2021. godine.
Komentari (0)