Prolećno i jesenje pomeranje kazaljki na časovnicima za jedan sat unapred, odnosno unazad, utiče na učestalost srčanih udara, poručuju švedski stručnjaci s Instituta Karolinska.
Njihovo istraživanje pokazuje da u prva tri dana posle prolećne promene vremena (kad se noćni odmor smanjuje za jedan sat) ima više infarkta nego ostalim danima tokom godine. S druge strane, kod jesenje promene vremena (kad se noćni odmor produžava za sat) broj infarkta se smanjuje.
"Naši podaci ukazuju da bi osetljivim ljudima činilo dobro da izbegavaju iznenadne promene svog biološkog ritma", kaže dr Imre Janski sa poznatog švedskog instituta.
Primećeno je da su na ove promene izgleda osetljivije žene – kod njih se učestalost infarkta kod prolećne promene vremena povećava više nego kod muškaraca. Osim toga, kod muškaraca se pri jesenjoj promeni vremena učestalost infarkta smanjuje više nego kod žena.
Efekat promene dnevne satnice veći je kod mlađih ljudi, nego kod onih starijih od 65 godina. Pretpostavlja se da je to zato što su mlađi ograničeniji poslovnim rasporedom, dok je dnevni raspored starijih fleksibilniji.
U svetu, više od 1,5 milijardi ljudi živi u zemljama koje pribegavaju promeni dnevne satnice, u cilju većeg iskorišćenja dnevnog svetla i uštede energije.
Komentari (0)