Rak grlića materice svake godine se utvrdi kod oko pola miliona žena u svetu, od čega samo polovina preživi. Zbog toga su mnoge zemlje započele sa vakcinacijom devojaka tinejdžerskog uzrasta protiv ove vrste raka.
Taj program je, međutim, tek u povoju, a vakcina ne štiti od svih mogućih slučajeva ovog oboljenja. Jedna novija studija, sprovedena na Univerzitetu Viskonsin-Medison u SAD, pokazuje, međutim, da se u lečenju te vrste raka mogu uspešno primeniti lekovi koji su dosad korišćeni za lečenje osteoporoze i raka dojke. Postignute rezultate istraživači opisuju kao „zapanjujuće“, budući da jedan od primenjenih lekova kancer eliminiše čak u 11 od 13 slučajeva.
U središtu najnovijih istraživanja pri tom su se našli lek za osteoporozu „raloksifen“ (raloxifene) i lek „fulvestrant“, koji se obično koristi za lečenje raka dojke. što je najbolje, u pitanju su lekovi koji su već klinički testirani i odobreni za upotrebu, tako da kao lekovi za rak grlića materice mogu da budu deklarisani mnogo brže od novootkriveni lekova, kojima tek predstoji dugotrajna faza ispitivanja. Opisani uspesi zasad su postignuti na eksperimentalnim životinjama, ali ako se sličan uspeh ponovi i kod žena, lekovi o kojima je reč bi u najširoj upotrebi za lečenje raka grlića materice mogli da se nađu kroz samo pet godina.
Istraživači sa Univerziteta Viskonsin-Medison pri tom su pošli od toga što su pokazali da rast tumora grlića materice, kao i mnogih vrsta raka dojke, podstiče ženski polni hormon estrogen. „Zapanjujuće je bilo videti da nije nestao samo rak, već i sve pretkancerozne lezije koje prethode njegovoj pojavi“, izjavio je profesor Lambert. On konstatuje da su studije koje treba da objasne kako ovaj mehanizam zapravo deluje još uvek u toku.
Komentari (0)