Deca u vrtićima danas zbog brojnih obaveza nemaju vremena ni da se užele majčinog zagrljaja. Silne muzičke, likovne i glumačke radionice, kao i časovi gimnastike, upotpunjuju mališanima vreme koje provode u ovim ustanovama i pružaju im odličnu zabavu, ali i svestrano obrazovanje.
Mnoge predškolske ustanove odavno su otišle korak napred, pa deca od treće godine već znaju da kažu „dobar dan” na raznim jezicima.
Tu se posebno ističu strane škole u okviru kojih su otvoreni vrtići gde je deci omogućeno da savladaju osnove nemačkog, engleskog, francuskog ili italijanskog jezika. Mališani uzrasta od tri do šest godina za vreme boravka u ovim ustanovama ne prozbore ni reč srpskog jezika.
Studio za predškolsko obrazovanje i vaspitanje „Oskar” u Novom Beogradu pored uobičajene zabave polaznicima nudi i program učenja engleskog jezika. Deca svakog dana po 45 minuta slušaju vaspitačicu „Engleskinju”. Staratelji za mesečni kurs treba da plate 2.850 dinara, a potomci dobijaju i sertifikate.
U Centru za strane jezike NU „Božidar Adžija” u toku je upis, a po ceni od 2.850 dinara mesečno deca imaju mogućnost da pohađaju englesko zabavište. Učitelji se trude da mališani uzrasta od četiri i po do sedam godina kroz pesmu i igru usvoje strani jezik. Kurs traje od devet do 10 meseci i sadrži fond od 136 časova.
Studio za proučavanje „Katedra” jedno je od povoljnijih mesta gde predškolci uz kreativan rad sa nastavnicima mogu da savladaju osnove jezika, usvoje pravilan akcenat pri izgovoru i lako zapamte veliki fond stranih reči. Nastava se obavlja dva puta nedeljno u trajanju od 45 minuta, a za kurs je potrebno izdvojiti 2.500 dinara mesečno.
Ako novac nije problem, sa 3.500 evra za godinu dana provedenih u Francuskoj školi, dete će sigurno nositi nadimak Francuz.
Po francuskom državnom programu se, kako kaže Snežana Gavrilović, sekretar ustanove, organizuju predavanja. Veliki broj profesora došao je iz Francuske da bi svakog radnog dana, od osam do 13 časova prenosio znanje našim mališanima. Jedini problem je nedostatak prostora, a diplome je, zbog želje za daljim školovanjem, potrebno nostrifikovati.
U Nemačkom vrtiću trenutno boravi 24 dečaka i devojčica, uzrasta od dve i po do pet godina, a upisivanje najmlađih je moguće uvek kada ima slobodnih mesta.
U ovu ustanovu, gde se govori isključivo na nemačkom jeziku, dolaze uglavnom deca diplomata sa nemačkog govornog područja, privrednika koji posluju u Srbiji, ali i onih koji nemaju nikakve kontakte sa zemljama gde se govori nemački jezik, ali žele da ga njihovi naslednici nauče tečno i služe se njime kao maternjim.
Cena boravka za 10 meseci u ovom vrtiću za prepodnevni termin iznosi 2.900 evra, dok celodnevni boravak košta 4.300 evra.
PU „Studio zmaj” rešenje je za roditelje koji žele da njihovi potomci još od malih nogu barataju francuskim jezikom.
Sa decom pričam isključivo na francuskom. Ovaj način rada daje odlične rezultate, jer je dokazano da mališani brzo i sa lakoćom usvajaju strane jezike. Program je osmišljen tako da se kroz zabavu i igru uče reči pa deci lako ostaju u sećanju. Mališani od tri do šest godina imaju mogućnost da se uključe u naš program, a za mesec dana roditelji treba da izdvoje 160 do 200 evra – kaže Sanja Plavljanić, koordinator za francuski jezik.
Komentari (0)