Kontroverzna rezolucija Saveta Evrope kojom se predviđa zabrana ranog otkrivanja pola deteta u cilju sprečavanja selektivnog abortusa podelila je evropsku, ali i srpsku stručnu javnost.
Pojedini ljudi zahtevaju utvrđivanje pola isključivo da bi odlučili da li da zadrže dete, što nije dobro, ali čuvanje takve informacije lekare stavlja u veoma nezgodan položaj suprotan etici, smatraju sagovornici Pressa, dok udruženja napominju da bi budući roditelji bili veoma uznemireni ako ova rezolucija prođe.
Poznati beogradski ginekolog Mima Fazlagić kaže da bi podržala ovu rezoluciju ako je njen cilj da se uradi nešto pozitivno u smislu podizanja nataliteta.
– Posle 25 godina rada ostajem pri stavu da je pol deteta nebitan. U Srbiji gde je već odavno prisutna bela kuga važno je samo da se rađaju deca, nebitno kog su pola – ističe dr Fazlagić.
Ona kaže da je rezolucija napravljena zato što neke članice EU imaju problem sa selektivnim abortusima, naročito kada su u pitanju doseljenici iz arapskih zemalja, u čijim kulturama se neguje kult muškog deteta.
Bebac: Trudnice imaju to pravo
Urednik portala Bebac Vladimir Ješić kaže da trudnice imaju zakonom zagarantovano pravo da znaju sve relevantne informacije koje se tiču njihove trudnoće i deteta.
– U tom smislu je apsurdno zabranjivati roditeljima da saznaju pol deteta jer se time ne rešava problem selektivnih abortusa – smatra Ješić.
Više žele mušku decu
– Uočen je veliki broj ilegalnih abortusa u odmaklim trudnoćama. Zato su oni doneli internu odluku da ne otkrivaju pol deteta. Pretpostavljam da im je bilo vrlo nezgodno da to rade selektivno, pa otuda predlog da se te stvari zakonski regulišu – objašnjava dr Fazlagić.
Ona potvrđuje da i u Srbiji pojedini parovi, takođe, biraju pol deteta pomoću novih medicinskih dijagnostičkih metoda.
– U Srbiji je moguće uraditi test kojim se već u devetoj nedelji trudnoće vidi i pol deteta. Tu metodu najčešće koriste roditelji koji imaju dvoje, troje ženske dece, pa priželjkuju muško dete ili oni koji imaju mušku decu, a hteli bi devojčicu. U Srbiji je legalan nameran pobačaj do 10. nedelje trudnoće, što onima koji rade takve stvari ide naruku – otkriva dr Fazlagić.
S druge strane, primarijus dr Savo Bojović, ginekolog i seksolog, podržava rezoluciju Saveta Evrope „jer je humana i u interesu održanja života, bez obzira na pol”.
– Za nas Srbe bi usvajanje takve rezolucije imalo veliki značaj jer nam je stopa nataliteta vrlo niska – ističe dr Bojović.
Urednica portala „Zdravoskop” Zorica Marković smatra da se ranim otkrivanjem pola narušava prirodna ravnoteža.
– Imaju li prava lekari, pa i roditelji, da se igraju boga zahvaljujući savremenoj tehnologiji – pita Zorica Marković.
Javna je tajna da parovi iz Crne Gore, Sandžaka i drugih delova Srbije dolaze u beogradske privatne klinike da bi utvrdili čekaju li muškog naslednika.
– Ako nije muško, često sledi abortus – tvrde lekari.
Roditeljsko pravo
S druge strane, psihoterapeut Zoran Milivojević kaže za Press da postoji stalni trend ugrožavanja roditeljskih prava i da mu ova rezolucija liči upravo na to.
– Psihološka poruka koja se stalno provlači je da roditelji nisu u redu, da su monstrumi i da od njih treba zaštititi nevinu decu. Roditelji treba da imaju prava da znaju sve, pa i u vezi sa polom. Ako je pol neželjen, onda postoji mogućnost da to dete na neki način bude odbačeno – izričit je Milivojević.
Beograđanin Branislav Kovačević, otac petogodišnje Sofije, smatra da ima pravo da zna pol budućeg deteta.
– Doktorka je suprugu i mene tri puta pitala da li smo sigurni da želimo da nam otkrije pol deteta. Verovatno je pomislila da nas neće obradovati vest da ćemo dobiti još jednu devojčicu. Iznenadila se kada je videla da smo presrećni zbog toga. Mislim da je broj roditelja kojima je pol deteta bitan zanemarljiv. Zato nam nisu potrebne glupe direktive iz EU koje zabranjuju otkrivanje pola – jasan je Branislav.
FAKTI
– Udeo abortusa kod adolescentkinja je od tri do pet odsto
– Trudnoća se, ukoliko ne postoji neki medicinski razlog, može prekinuti do 10. nedelje
– Sve posle toga radi se ilegalno, osim ako trudnoća ugrožava život žene, ili je do nje došlo zbog nasilja ili incesta
Komentari (0)