Na društvenoj mreži Tviter objavljena je fotografija letka kojim se promoviše inisicativa zabrane abortusa u Srbiji. Iza ove inicijative stoji udruženje ”Savez za život„ koje pored deljenja letaka prikuplja i potpise za zabranu abortusa na ulicama glavnog grada. Kako piše na njihovom sajtu abortus.rs ovaj savez je počeo sa radom 2016. godine i cilj mu je zaštita tradicionalne porodice.
Foto:Freepik
Verska organizacija protiv ženskog prava izvora
Kako je navedeno ”Savez za život„ je skup udruženja i pojedinaca koji su posvećeni „zaštiti tradicionalne porodice i ljudskog života od začeća sa posebnim naglaskom na delovanju protiv bele kuge i abortusa.” Savez blisko sarađuje sa Srpskom pravoslavnom crkvom, a blagoslov mu je dao i Patrijarh Irinej.
Inicijativa za zabranu abortusa stigla u Knez. Jer što nam ne bi čeprkali po utrobama! pic.twitter.com/fgmWp7wzOM
” Ivana Jasnic (@takodobra) February 7, 2022
Želja ove verske organizacije jeste da se abortus potpuno ukine, a oni koji su svojim potpisom podržali promenu zakona u Srbiji žele da sve žene, bez obzira na zdravstveno stanje, budu uskraćene za ovu medicinsku proceduru. U Srbiji je zakonom dozvoljen abortus na zahtev pacijentkinje do 10. nedelje trudnoće, a uz dozvolu lekarske komisije kiretaža je dozvoljena i kasnije.
Udruženje ”Savez za život„ smatra da abortus ne bi trebalo da bude ”legalan, finansiran i podržan od države„ kao što je to sada slučaj. Sajt ove inicijative prepun je tekstova i snimaka kojima osuđuju abortus, a u istaknutom filmu ”Za život„ prikazuju se razgovori snimljeni na Svetoj Gori u kojima se govori o razlozima za zabranu abortusa. Među njima često se apostrofira kako se abortusom smanjuje broj hrišćana, za razliku od drugih veroispovesti. Ovaj svojevrsni verski dokumentarac je prepun antimuslimanskih i ksenofobičnih poruka, a jedan deo filma obojen je homofobijom.
Katastrofalni poljski primer opomena za sve
Najnoviji primer prošlogodišnje zabrane abortusa u Poljskoj već koštao života dve trudnice. Ovaj kontroverzni zakon kaže da je abortus gotovo u potpunosti zabranjen. Stupanjem na snagu zakona o zabrani abortusa posebno je bila zadovoljna crkva, a kiretaža je postala nelegalna nasuprot masovnim protestima. Iako u poljskom zakonu postoje izuzeci zabrani, poput ugroženosti zdravlja žene, samo njegovo postojanje je unelo strah od progona i tužbi kod lekara. Upravo zbog tog straha i bojazni lekara, smatraju poljski aktivisti, došlo je do smrti dve žene kojima lekari, iako su po zakonu smeli, nisu uradili abortus. Poslednji nemio događaj desio se u januaru ove godine kada je trudnica preminula nakon što su lekari odbili da urade kiretažu iako je srce fetusa prestalo da kuca.
Komentari (0)