Animirane serije mogu dovesti do agresivnosti kod dece, pokazala je studija naučnika sa državnog univerziteta u Ajovi. Psiholozi su otkrili da se deca identifikuju sa crtanim likovima i sa glumcima u filmovima, kao i da mnoge animirane serije sadrže više nasilja nego televizijske serije namenjene adolescentima.
Istraživanje je bazirano na analizi nivoa nasilja u najomiljenijim serijama kod devojčica uzrasta 10 i 11 godina, uključujući "Izgubljene", "Bafi, ubica vampira", "Američkog idola", "Skubi Dua" i "Pokemona". Serije za mlađu decu, uključujući više crtića, imale su više agresivnih momenata po satu nego porodične serije i emisije za starije tinejdžere, pokazali su rezultati studije.
Postoji jak dokaz da animirano nasilje ima efekat na decu. Istraživanje efekata nasilnih video-igrica, koje su takođe animirane, sugeriše da one deluju na dečje agresivne misli, osećanja i ponašanje, ukazali su psiholozi, ističući da obeležavanje takvih proizvoda oznakom "izmišljeno nasilje" (fantasy) navodi na pogrešne zaključke roditelja i time može da poveća pristup dece tim programima.
Daglas Džentil, vođa istraživačke grupe, pozvao je na pooštrenje sistema procene televizijskih programa za decu u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovakav sistem ne postoji u Velikoj Britaniji.
Komentari (0)