Prateći situaciju epidemije ebole, još od juna nadležni u Ministarstvu zdravlja počeli su da sprovode pojačane mere zaštite zbog ebole.
– Ključne institucije su zavodi, odnosno instituti za javno zdravlje i zdravstvene ustanove na njihovom području. Putem upustva koje je izradio Institut za javno zdravlje ”Batut”, Republičke stručne komisije za zarazne bolesti i Stručne komisije za bolničke infekcije koje su takođe napravile iscrpno upustvo, sve je spremno i sprovodi se po planu. Upustva koje je izradio Institut za javno zdravlje ”Batut”, što je objavljeno i na sajtovima, Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje ”Batut” – navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja.
Kako navode, za eventualno obolele osobe od ebole procedura je sledeća: obolela osoba se odmah transportuje u jednu od infektivnih klinika u Republici Srbiji, koja je referentna, izoluje se i pod posebnim je nadzorom po datim uputstvima. Pod nadzorom je i osoblje zdravstvene ustanove u kojoj se oboleli leči.
Za sada u našoj zemlji nema obolelih
Karantin je objekat koji ispunjava određene standarde i higijensko-sanitarne i epidemiološke uslove, gde bi bili smešteni zdravi ljudi, u trajanju od 21 dan koliko je maksimalni broj inkubacije za ovu vrstu bolesti. Osobe u karantinu mogu da obavljaju uobičajene aktivnosti, osim ograničenja izlaska iz objekta.
Smeštanje u karantin odnosi se na one koji dolaze iz zaraženih područja i za koje postoji sumnja da su mogli da budu u kontaktu sa obolelima od ebole.
Od avgusta se nadziru 702 osobe, za sada nema nijednog sumnjivog pacijenta
Komentari (0)