U Srbiji su na snazi pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama (morbile) pošto je tokom novembra i decembra registrovano 19 obolelih, od kojih je najveći broj u Beogradu, podaci su Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”
Pooštrene mere nadzora uvedene su 21. novembra i od tada zaključno sa 18. decembrom, prijavljeno je 40 slučajeva sumnje na male boginje, a u 19 slučajeva infekcija je laboratorijski potvrdjena.
U Beogradu je od 17. novembra registrovano 11 slučajeva morbila i prijavljena jedna porodična epidemija sa dvoje obolelih. Za jedan lanac infekcije medju zdravstvenim radnicima pretpostavlja se da je izvor Daleki istok, a za slučaj morbila u porodici izvor infekcije je u Republici Srpskoj (RS).
U pet slučajeva morbila u Južnobačkom okrugu izvor infekcije je RS, a isti izvor je i za jedan slučaj registrovan u Mačvanskom i jedan u Južnobanatskom okrugu.
Vakcinacija je jedina mera zaštite
U Sremskom okrugu registrovan je jedan slučaj morbila kod deteta iz romske populacije koje je boravilo u azilu za imigrante u Berlinu.
Institut “Batut” navodi i da je kod obolelih ili reč o nepoznatom vakcinalnom statusu ili je reč o nevakcinisanim.
Trećina obolelih je starosti od 35 do 40 godina, kao i starosti od 20 do 30, 22 odsto obolelih ima izmedju 15 i 20 godina, a 11 odsto slučajeva su dece – od novorodjenčadi do četvrte godine.
Pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama su u skladu s Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti i uspostavljeno je svakodnevno izveštavanje o epidemiološkoj situaciji nadzora nad morbilama.
Kalendar obavezne vakcinacije u Srbiji obuhvata i MMR vakcinu koja se daje u drugoj godini, odnosno izmedju 12. i 15. meseca i koja je zaštita od malih boginja (morbila), rubele i zauški.
Prema istraživanju koje je tokom ove godine sproveo Republički zavod za statistiku uz podršku UNICEF-a, 71 odsto dece u Srbiji do drugog rodjendana dobilo je MMR vakcinu.
Do 15. meseca MMR-om je vakcinisano 65 odsto dece u Srbiji, uz izražene regionalne razlike, pa je obuhvat dece tom vakcinom u Beogradu 28 odsto, a u južnoj i istočnoj Srbiji 79 procenata.
Najniži obuhvat vakcinom protiv malih boginja je među romskom decom, pa je MMR vakcinu dobilo samo 63 odsto dece iz romskih naselja do drugog rodjendana, pokazali su rezultati istraživanja.
Komentari (0)