Svaka majka na ovom svetu zaslužuje poštovanje. Nije važno da li želi da doji ili ne. Da li kombinuje dojenje i dohranu, da li samo doji ili daje samo dohranu jer se ne oseća dobro pri tom činu. Da li je dojila dete šest meseci, godinu dana ili tri godine, apslolutno je nevažno. Ne moramo razumeti ili podržavati njihove odluke ali bismo ih morali poštovati.
Kada se desi da iz nekog razloga organizam majke nije u stanju da proizvede odgovarajuće količine mleka, tada se uglavnom savetuje majkama da prestanu sa dojenjem. Međutim, sve veći broj žena nije saglasno sa tim predlogom, pa nailaze na nerazumevanje, manjak podrške ili osuđivanje u društvu. To su veoma hrabre, odlučne i istrajne majke, koje znaju da je i minimalna količina majčinog mleka veoma snažna, važna i potrebna njihovim bebama. Prvenstveno zbog svog sastava od 87% vode i preko 300 do sada otkrivenih sastojaka koji se nalaze u majčinom mleku i za šta zamena ne postoji; potom zbog kontakta kože na kožu koje mame održavaju dojenjem; svakako pojednako važna jeste i emocionalna veza koja se gradi između majke i njenog deteta koje doji. U takvim situacijama, kada nema dovoljno mleka, važno je da se podsetite da činite i dajete vašim bebama apsolutno svu količinu mleka koji je vaš organizam u stanju da proizvede, i da ste na taj način učinili sve što je do vas da svom detetu obezbedite ono najbolje, a to je zagrljaj, spokoj i ljubav.
Medela se već preko 50 godina trudi, da u sklopu programa podrške dojenju, kroz medicinska pomagala pri dojenju, edukuje, podrži i zadovolji različite potrebe i želje majki.
Medicinsko pomagalo pri dojenju za mame koje nemaju dovoljne količine mleka, koje su usvojile svoje bebe ili koje žele da obnove laktaciju zove se Supplemental nursing system – sistem za dohranu beba.
Sistem za dohranu beba sastoji se od rezervoara, cevčica i hipoalergenskog flastera kojim možete zalepiti cevčicu na dojku. Sistem ima mogućnost odabira 3 vrste cevčica različitog lumena, čime se određuje količina protoka tečnosti. Savetuje se da se započne sa lumenom srednje veličine. Ukoliko primetite da je to ipak velika količina mleka za vašu bebu koja teče iz sistema dok beba sisa na dojci, potrebno je da pređete na cevčicu sa manjim lumenom, odnosno smanjenim protokom tečnosti. Vrh cevčice se postavlja na vrh bradavice ali tako da se cevčica prilikom sisanja bebe na dojci nalazi na sredini bebine gornje usne. Brzina protoka majčinog mleka ili dohrane u rezervoaru, zavisi od visine na kojoj je postavljen rezervoar koji je okačen oko vrata majke. Što je rezervoar niže postavljen da visi oko vrata, to će protok tečnosti biti sporiji. Kada beba sisa na dojci, beba prazni dojku, vrši dalju stimulaciju proizvodnje mleka, ima kontakt kože na kožu sa svojom majkom i ujedno biva sita jer dobija zadovoljavajuću količinu mleka iz Supplemental nursing systema.
U situacijama, kada nema dovoljno mleka, važno je da se podsetite da činite i dajete vašim bebama apsolutno svu količinu mleka koji je vaš organizam u stanju da proizvede, i da ste na taj način učinili sve što je do vas da svom detetu obezbedite ono najbolje, a to je zagrljaj, spokoj i ljubav.
Komentari (0)