Pod sloganom „Podeljena sreća dva puta je veća” u Palati „Srbija” svečano je otvorena tradicionalna „Dečja nedelja”. Organizacioni pokrovitelj je humanitarna organizacija „Dečje srce”, uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Manifestaciju je svečano otvorio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, istakavši da država brine o svoj deci i da će tako biti i u buduće. Dodao je da je važno da i posle „Dečje nedelje” svaki dan bude posvećen deci.
Foto: Facebook Page „Dečja nedelja 2020”
Organizacija „Dečje srce”, koja pomaže mladima sa smetnjama u razvoju, dala je svoj doprinos manifestaciji, a Goran Rojević iz te organizacije je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, istakao da su u proteklih 20 godina postojanja učinili dosta, a posebno bi se pohalili time što su institucijama u kojima su smeštena deca i osobe sa smetnjama u razvoju pomogli da prihvate socijalni model rada.
– Otvorili smo prvi radni centar, to jest kafić, u kojem rade mladi sa smetnjama u mentalnom razvoju, prvi na Balkanu i na ovim prostorima – kazao je Rojović, podsećajući i da decau radnom centru u Čuburskoj 12 u Beogradu prave šolje i cegere.
Svaki naredni dan posvećen je jednoj temi, u skladu sa kojom će biti organizovane i aktivnosti za decu. Utorak je posvećen deci i sportu, sreda je dan za upoznavanje dece sa zaštitom životne sredine, četvrtak je rezervisan za obrazovanje, dok će se u petak najmlađi upoznati sa značajem inkluzije, solidarnosti i tolerancije. U subotu će biti objavljeni i nagrađeni pobednici literarnog konkursa na posebnom prijemu, a u nedelju se održava ceremonija zatvaranja „Dečje nedelje” u Skupštini Grada.
Vlada Srbije proglasila je 2020. godinom solidarnosti i saradnje, želeći da naglasi značaj tih vrednosti za stabilnost i napredak društva, posebno u vreme pandemije kovida-19.
„Dečja nedelja” će biti organizovana na drugačiji način nego prethodnih godina, vodeći računa o zdravlju i bezbednosti na prvom mestu dece, a potom i svih ostalih učesnika manifestacije. U skladu s tim, organizuje se ovogodišnja „Solidarnost”, saradnja i inkluzija su u fokusu aktivnosti koje će se sprovoditi naredne nedelje.
Osnovni dokument za planiranje i sprovođenje aktivnosti tokom „Dečje nedelje” je Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta, usvojena 1989. godine, a programski ciljevi projekta se iz godine u godinu prilagođavaju potrebama i problemima dece. Manifestacija predstavlja uspešan model saradnje države, raznih civilnih i profesionalnih organizacija, koji povezuje sve važne aktere u oblasti zaštite dečjih prava.
Komentari (0)