Mališani koji će u septembru ove godine imati najmanje šest i po, a najviše sedam i po godina, upisuju se u prvi razred, a roditelji ili staratelji dužni su da od 1. aprila, pa najkasnije do 31. maja podnesu dokumenta i upišu dete u izabranu školu. Kada upis prođe opština dobija podatke o deci koja nisu upisana, pa se roditeljima šalje prekršajna prijava i određuje novčana kazna.
Što se tiče dokumenata potrebnih za prijavu budućih prvaka potrebno je priložiti lekarsko uverenje o sistematskom pregledu, potvrdu o završenom predškolskom programu koji dete dobija od predškolske ustanove, odnosno vrtića koji pohađa, uverenje o prebivalištu i izvod iz matične knjige rođenih. Sistematski pregled uključuje specijalističke preglede kod otorinolaringologa, oftalmologa, lekara fizijatra, logopeda, stomatologa, kao i laboratorijske analize krvi i urina.
Prvo treba da odete kod izabranog pedijatra, dobijete uput i onda zakažete preglede kod specijalista. U nekim domovima zdravlja moguće je neke preglede završiti i bez zakazivanja, ali se oni uglavnom zakazuju, pa je vreme da počnete sa pregledima, ukoliko još niste, jer se ponekad pregledi zakazuju i u rasponu od mesec dana. Kada dete dobije sve rezultate, odlazi kod izabranog pedijatra gde se radi završni sistematski pregled i dobija vakcina. Tada pedijatar izdaje potvrdu o završenom sistematskom pregledu koja se prilaže prilikom upisa.
Kada se podnesu dokumenta, u školi stručni tim u sastavu psihologa i pedagoga ispituje sposobnosti deteta, na osnovu kojih se utvrđuje da li je dete zrelo da krene u prvi razred.
Uglavnom se proverava socijalna i intelektualna zrelost deteta, a mališani koji se ranije upisuju prolaze i test emocionalne zrelosti.
Predškolski program obavezan je po zakonu, pa je jako važno da se roditelji na vreme informišu da li vrtić u koji dete ide ima dozvolu da obavlja ovaj program. Ukoliko nema, dete može da pohađa predškolski program i u školi u koju će se upisati.
U školu na predškolsko uglavnom dolaze deca koja nisu išla u vrtić. Dete može da se upiše na predškolski program u bilo kojoj školi, bez obzira na mesto stanovanja. Takođe, škola je dužna da upiše svako dete koje živi na teritoriji koju pokriva, ali se u zavisnosti od kapaciteta mogu upisati i deca sa drugih opština. Važno je da znate i da je predškolski program u školi besplatan. Ukoliko iz određenih razloga dete nije moglo da pohađa predškolski program, moguće ga je organizovati i u kućnim uslovima, ali se o toj opciji treba dobro i na vreme raspitati.
Deca mogu da se upišu u prvi razred čim napune šest godina, ali je u tom slučaju u pitanju prevremeni upis. Mišljenja stručnjaka vrlo su podeljena, pa neki smatraju da detetu ne treba nametati obaveze pre vremena, dok drugi tvrde da sve zavisi od deteta, odnosno od stepena zrelosti svakog mališana ponaosob. Ukoliko se dete upisuje pre vremena, ima dodatan razgovor sa psihologom, koji procenjuje da li je dete spremno i da li će biti u stanju da prati nastavu.
Takođe, ukoliko postoje opravdani razlozi, dete može da se upiše i kasnije od propisanog roka (ukoliko je bolesno, na primer). Ako do osam i po godina prestanu razlozi zbog kojih dete nije moglo da se upiše u školu, upisuje se u prvi razred, ali ukoliko prođe više vremena, na osnovu procene stručnjaka dete se upisuje u razred koji odgovara nivou znanja i sposobnosti koje u tom trenutku poseduje.
Vrlo je čest slučaj da manje grupe dece, uglavnom iz privatnih vrtića, traže od škole da deca idu u isti razred.
Neke škole izađu u susret roditeljskim molbama, neke ne, a mišljenja stručnjaka su podeljena i po ovom pitanju. Neki smatraju da nije dobro da se grupa dece koja su navikla jedni na druge smešta u isti razred, jer će tako praviti “klan” i slabije se socijalizovati sa drugom decom, dok neki smatraju da to olakšava privikavanje na nove obaveze.
U svakom slučaju, dete treba pripremiti za važan period koji ga očekuje. Pričajte sa vašim mališanom, objasnite šta će se sve u školi događati, odvedite ga da vidi školu. Nikada ga nemojte plašiti sa školom i učiteljicom, ali nemojte ni da pričate bajke, jer će se u novoj sredini dete susretati i sa neprijatnim situacijama. Pokušajte da ga što realnije pripremite i na najbolji mogući način objasnite šta ga očekuje, da izgradite odnos u kojem će vam dete pričati šta se događa i sa vama deliti dnevna dešavanja.
U ponudi većine škola u Srbiji postoji i produženi boravak, u kojem deca urade domaći i igraju se dok su roditelji na poslu. Uglavnom rade do 16 ili 17 časova i deca su pod konstantnim nadzorom učitelja.
Komentari (0)