Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu godišnje od raka oboli oko 200 hiljada dece, a kod nas do 350 najmlađih. Rak je izlečiv 70 odsto, a kod nekih oblika kancera i 90 odsto dece trajno se izleči. Pored Instituta za onkologiju i radiologiju, postoji još i Institut za majku i dete, Dečja univerzitetska klinika u Tiršovoj, u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.
Stručnjaci u svetu i kod nas ističu da se kod dece, za razliku od odraslih, ne znaju tačni faktori rizika raka. Nasledni faktor je vrlo retko zastupljen. Rak se pojavi iznenada.
Foto: Pixaby
“Jednostavno, multifaktorijalni su uzročnici nastanka maligniteta kod dece. Što se tiče najčešćih tumora u pedijatrijskoj populaciji to su leukemije, zatim su tumori centralnog nervnog sistema na drugom mestu i limfomi. Ostali solidni tumori se javljaju u nešto nižem procentu”, kaže Lejla Paripović, pedijatrijski onkolog sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.
U dnevnoj bolnici u stacionaru Instituta leči se petnaestogodišnja Natalija Lazić iz Vladimiraca.
“Ja se sada osećam super”, kaže Natalija.
Petogodišnja Maja Mladenović operisana je od tumora mozga i prima hemiotrapiju.
“Kad se probudim malo me boli stomak i muka mi je, ali mi je dobro”, kaže mala Maja.
Poslednjih godina uslovi lečenja su poboljšani, ne zaostajemo za svetom. Deca se dugo leče ciklično, po nekoliko meseci, čak i godinama.
“Osim medicinskog tretmana našoj deci je obezbeđen i nastavak obrazovanja, cilj je ne izolovati ih iz vršnjačke grupacije uz adekvatnu kućnu negu u saradnji sa regionalnim medicinskim centrima po otpuštanju sa naše odeljenja”, navodi pedijatar sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Marija Pudrlja Slović.
Foto: Pixaby
Iako se leče najsavremenijom metodom, problema ima.
“Jedan od problema jeste regulisanje bolovanja za roditelje čija se deca leče za sada četiri meseca, a mi se trudimo da bolovanja bude koliko traje lečenje. Roditeljske kuće u Beogradu postoje tri, koje su stalno pune i postoji potreba za četvrtom”, ističe predsednica Udruženja NURDOR, Joland Korora.
Korora je naglasila i potrebu za nacionalnim kancer registrom sa kojim bi roditelji pratili decu i posle perioda lečenja.
Iz Ministarstva zdravlja obećali su da će zakonski regulisati trajanje bolovanja roditelja i da će sagraditi hemioterapijsko odeljenje u Nišu.
“Rak je izlečiv”
Svakog ponedeljka u Jutarnjem programu RTS-a u 7.30 biće emitovan tematski blok “Rak je izlečiv”.
Novinarke RTS-a Ana Stamenković i Ivana Božović istražuju, analiziraju, izveštavaju – da li smo na pragu otkrića leka protiv raka, zašto je u Srbiji smrtnost od malignih bolesti veća nego u drugim zemljama, zašto ne idemo na redovne preventivne preglede i kada će pacijenti dobiti nove lekove?
Nacionalnu kampanju “Rak je izlečiv”, RTS vodi uz podršku Ministarstva zdravlja, nadležnih institucija, udruženja pacijenata i farmaceutskih kompanija.
Komentari (0)