Umesto odlaska pod nož, žene koje se odluče da prekinu ranu neželjenu trudnoću prvi put u Srbiji to mogu da urade samo uz pomoć lekova, u Ginekološko-akušerskoj klinici “Narodni front”.
Iako se ova metoda u svetu primenjuje godinama, kod nas je to omogućeno tek od pre nekoliko dana, a jedina ustanova u kojoj se to radi je GAK “Narodni front”.
Prof. dr Ana Mitrović Jovanović, načelnik Dnevne bolnice u “Narodnom frontu”, objašnjava da je ova vrsta abortusa bolna, ali su šanse za komplikacije znatno manje nego kod hirurškog prekida trudnoće.
– Ako već mora da se prekine rana trudnoća kod mladih žena koje nisu rađale, onda bi uvek trebalo dati prednost medikamentoznom abortusu u odnosu na hirurški abortus zato što hirurški zahteva anesteziju, instrumentima ulazite u nesterilnu vaginu i matericu. Takođe, može se desiti, bez obzira na to što radimo sterilnim instrumentima, da unesemo infekciju, ali i da povredimo matericu. Iako se trudnoća na lični zahtev može prekinuti do desete nedelje, medikamentozni abortus je moguće uraditi do sedme nedelje. Postupak je bolan nakon uzimanja drugog leka, krvarenje je obilnije nego menstrualno, međutim, šanse za komplikacije su minimalne – objašnjava prof. dr Jovanović.
Abortus se izvodi isključivo u bolnici, gde se najpre ultrazvučnim pregledom određuje starost embriona. Zatim se konstatuje da žena nema teška oboljenja jetre, kardiovaskularnog sistema, bubrega, astmu, preosetljivost na neku supstancu leka koja bi bila kontraindikacija. Tek potom dobija lek da ga popije.
– Postoje dva leka koja se daju u sklopu ovog postupka. Prvo se daje određena količina leka koja je u svom sastavu antiprogesteron. Suština je da trudnoću u ranoj fazi održava žuto telo i progesteron. Sada dajete lek koji je potpuno suprotan. Nakon što lek popije u bolnici, pacijentkinja ide kući. Ovaj abortus se zavodi isto kao i hirurški. Pacijentkinja se vraća u bolnicu nakon 36 do 48 sati da popije drugi lek. U Dnevnoj bolnici ona provodi četiri sata u okviru kojih se desi pobačaj. Kontrola je dve do tri nedelje kasnije i tada se ultrazvukom proverava da li je trudnoća prekinuta i da nije nešto zaostalo u materici – objašnjava načelnica.
Prilikom medikamentoznog abortusa u jedan odsto slučajeva su moguće komplikacije, poput obilnijeg i produženog krvarenja ili nepotpuno izbačenog ploda, gde mora da se uradi instrumentalna revizija.
Tri meseca su potrebna organizmu da se oporavi od ove vrste abortusa, a unutar četiri do šest nedelja trebalo bi da se uspostavi normalan menstrualni ciklus. Ipak, dve do tri nedelje nakon postupka žena može neprestano da krvari.
Bitna razlika: Abortus nije kontracepcija
– Medikamentozni abortus nije pilula za dan posle. Važno je napraviti razliku između ta dva pojma. Pilula sprečava da do trudnoće dođe, a ukoliko je već žena trudna, ni pet pilula joj neće prekinuti trudnoću, dok se abortus lekovima primenjuje kod prekida rane neželjene trudnoće – objašnjava prof. dr Ana Mitrović Jovanović.
Komentari (0)