Tokom poslednjih pet godina lekari u Srbiji su zabeležili značajan porast infertiliteta, što znači da je sve veći broj parova koji imaju problema da dođu do potomstva. Svaki peti bračni par ne može da dobije decu bez lečenja.
Muškraci su, kako pokazuju medicinske analize, u Srbiji sve manje sposobni da prirodnim putem dobiju potomke. Da je vreme da se uključi „alarm” , pokazuje podatak da je sterilitet kod muškaraca udvostručen za manje od pet godina.
– Danas je stanje, prema svim statistikama i analizama jasno, i alarmantno – za sterilitet, koji treba da se leči, muškarci su odgovorni sa 45 odsto, žene sa oko 45 odsto. Zajednički faktor je oko 10 odsto. Postoji i „nepoznati” razlog, koji je oko 10 odsto, kaže dr Marija Šorak.
Uzroci steriliteta kod muškaraca su infekcije koje se dobijaju polnim putem – hlamidije, ešerihije, mikoplazme, urinoplazme.
Bračni parovi koji maju seks dva puta nedeljno bez zaštite
Prema savremenim merilima, bračni parovi koji maju seks dva puta nedeljno bez zaštite i u 75 odsto slučajeva začnu dete u prvoj godini. Tokom druge godine zajedničkog života bebu dobiju još 10 odsto. Ostali imaju problem, i moraju odmah da se jave lekarima.
– Za žene je važno da znaju da kada napune 25 godina imaju 7 odsto manju plodnost. Od 35 do 39 godina je to 20 odsto, a preko 40 godina je više od 30 odsto. Zato je važno da ne čekaju i da što ranije krenu, ako žele, da stvaraju potomstvo. Sve se češće javljaju prevremene menopauze, tako da i mlade žene imaju sve manje ovulatornih ciklusa kada mogu da zatrudne. Sve drugo kod njih može da se leči, ali vreme, i prirodni faktori, ne mogu, kaže Marija Šorak.
U Kliničkom centru u Kragujevcu se godišnje rodi 2.800 beba. Planira se otvaranje centra za vantelesnu oplodnju, ali nedostaje novac, oko 400.000 evra za laboratoriju i jedan specijalista za embiologiju. Inače, ovakav centar bi posećivalo najmanje 100 parova svakog meseca, koji imaju problem sa sterilitetom. To znači da bi godišnje Kragujevac bio bogatiji za najmanje 200 nove dece.
Srbi ne vole kodnome
Komentari (0)