Kako računati plodne i neplodne dane?
Žene koje poznaju svoje plodne i neplodne dana mogu bolje i brže da planiraju željenu trudnoću. Takođe, ako žele bebu, mogu se pridržavati i nekih saveta, koji su kod mnogih parova upalili. Ukoliko želite bebu, preporuka je da pre početka plodnih dana abstinirte od seksualnih adnosa , a da sve to nadoknadi u toku plodnih dana. Takođe se preporučuje da nakon ejakulacije, žena ostane u ležećem položaju narednih 15 minuta i za to vreme drži podmetnut jastuk ispod karlice.
Da biste sa što većom sigurnošću izračunali plodne dane, morate početi da beležite početak i kraj, odnosno trajenje menstruacija u zadnjih šest meseci.
Ako ste jedna od žena sa normalnim ciklusom u trajanju od 28 dana, vaši plodni dani su od 8. do 19. dana počevši sa prvim danom menstruacije. U slučaju da se dužina vaših ciklusa razlikuje onda od najdužeg zabeženog ciklusa oduzmite 11 dana i time dobijate poslednji plodni dan. Od najkraće zabeleženog ciklusa oduzmite 18 dana i dobićete početak plodnih dana.
Za jednostavno računjanje možete da koristite i Bebac kalendar ovulacije >>>
Ovulacija i plodni dani
Dakle, u fazi pre ovulacije hipotalamus signalizira hipofizi da počne da luči folikostimulirajući hormon (FSH). Ovaj hormon stimuliše razvijanje zrelih jajnih ćelija, od kojih će samo jedna biti ona prava odnosno ona koja će sazreti u jajniku i krenuti jajovodom u matericu.
Tokom sazrevanja luči se estrogen, te se šalje poruka hipotalamusu i hipofizi da postoji zrela jajna ćelija, što stimuliše lučenje lutenizirajućeg hormona (LH). Nakon toga između 24. i 36. sati od početka lučenja ovog hormona zrela jajna ćelija će se odvojiti od jajnika i putem jajovoda će krenuti prema materici. Ovaj period se naziva periodom ovulacije. Sada su šanse za začeće najveće.
Ukoliko do trudnoće ne dođe, nivo progesterona se smanjuje, a sazrela jajna ćelija se izbacuje zajedno sa sluzokožom materice, a to je ustvari menstruacija. Od tog trenutka dolazi novi mesečni ciklus. Neki od simptoma ovulacije jesu bolne grudi, promene u raspoloženju, povišeni libido i blagi bol u donjem delu stomaka.
Saznajte više o različitim metodama za računanje plodnih i neplodnih dana >>>
Ovulacija i začeće
Većina ginekologa početak trudnoće računa na osnovu prvog dana poslednjeg ciklusa. Ovo se naziva ”menstrualna dob” i obično počinje dve nedelje pre nego krene krvarenje. Kod žena sa pravilnim ciklusom, odnosno ciklusom na svakih 28 odnosno 30 dana ovulacija se događa 14-tog dana od prvog dana poslednje menstruacije.
Postoje dve faze ciklusa. Prva faza se računa od prvog dana poslednje menstruacije, dok se od ovulacije do sledeće menstruacije se naziva druga faza ciklusa. Obe faze jednako traju.
Prva faza se naziva estrogenskom fazom, a druga faza se naziva progesteronskom fazom. U prvoj fazi se menstruacijom odbačena sluznica pod uticajem estrogenih hormona jajnika najpre nadoknađuje, a zatim buja i dostiže najveću debljinu od sedam milimetara.
Posle ovulacije stvara se žuto teloiz ovarijskog folikula, koje luči i estrogene hormone i progesteron. U ovom slučaju progesteron sprečava dalje bujanje sluznice i priprema sluznicu za prihvatanje oplođenog jajašca.
Ako ne nastupi oplodnja oko 26-tog dana ciklusa smanjuje se lučenje estrogena i progesterona što uzrokuje odbacivanje sluznice materice i manifestuje se krvarenjem.
Ukoliko je jajašce oplođeno žena ostaje u drugom stanju. Kada spermatozoid uđe u jajašce menja se njegov proteinski omotač i na taj način zabranjuje ostalim spermatozoidima da prodru unutar. U trenutku oplodnje genetski kod vašeg deteta je formiran uključujući i pol.
S obzirom na to da majka nosi samo X hromozome od sperme zavisi kojeg će pola biti dete, ukoliko X hromozom prodre onda ćete dobiti devojčicu, a u suprotnom ukoliko prodre Y hromozom imaćete dečaka.
U narednih 24 sata nakon oplodnje, jajašce počinje sa ubrzanom deobom ćelija. Oplođeno jajašce ili zigot ulazi u matericu gde mu je sledeći zadatak da se prikači za endometrijum. Tada zigot postaje mala kuglasta ćelija. Neke žene u ovom periodu mogu osetiti blage nelagodnosti poput krvarenja, jer endometrijum postaje jači i grlić materice se zatvara. Vaša beba se osam nedelja naziva embriom, a nakon toga pa sve do kraja trudnoće nazivaće se fetusom.
Komentari (0)