Iako je jedna anketa RTS-a pokazala da većina dece u Srbiji rođendan slavi u „u krugu porodice” (76 odsto), dovođenje popularnih pevača i televizijskih voditelja na rođendan svog mezimca predstavlja poslednji modni hit, pre svega u Beogradu.
Dečje zadovoljstvo nema cenu, a cena rođendana u igraonici ponekad prevazilazi troškove letovanja u predsezoni – kada se saberu svi troškovi, proslava rođendana premašuje prosečnu srpsku platu.
Na početku te računice nalazi se iznajmljivanje igraonice, čije cene variraju u zavisnosti od lokacije i interesovanja mališana – one „u trendu”, po pravilu, papreno naplaćuju svoj „paket aranžman” u vidu prostora, animatora i zakuske.
Tako, recimo, dečji klub „Kivi” zakup prostora naplaćuje 4.000 dinara po satu, a minimum zakupa je dva sata. U ovu cenu uračunate su plastične čaše, kartonski tanjirići i pozivnice.
„Satić” trosatno iznajmljivanje prostora naplaćuje 12.000 dinara – u ovu cenu „ulaze” dve domaćice, jedan di-džej i jedan barmen, a dvosatna animacija njihovih zabavljača košta između 60 i 80 evra.
Klub „Džunglica” dva i po sata iznajmljivanja prostora naplaćuje 10.000 dinara, a u tu cenu uračunate su dve hostese, plastične čaše, papirni tanjiri, ali i svećice i vatromet za tortu.
Rođendaonica „Cvetić” iznajmljivanje prostora naplaćuje 1.800 dinara po satu, a u igraonici „Džungla” najam prostora staje 6.000 dinara, odnosno 8.000 dinara, u zavisnosti od toga da li se piće kupuje u igraonici ili se donosi sa strane.
Većina rođendaonica prostor ne iznajmljuje bez animatora, uz objašnjenje da ne žele decu koja „šaraju po zidovima, skaču po nameštaju, gađaju se tortama i vise sa lustera”…
Međutim, animatori koji „daju garanciju” da nijedno dete neće biti zapostavljeno, niti se motati oko mamine suknje i ultimativno zahtevati pažnju odraslih, „rasprodati” su mesecima unapred, a određeni klubovi uslovljavaju iznajmljivanje prostora – uzimanjem njihovih animatora.
Neke igraonice imaju čak i „crne liste” animatora na kojima se nalaze oni zabavljači koji u žaru igre počinju da šaraju po zidovima…
Pojedine ne iznajmljuju prostor tinejdžerima, jer tvrde da je šteta koju oni mogu da naprave – nepopravljiva, druge uslovljavaju da broj mališana ne prelazi 25, jer im iskustvo govori da je nemoguće kontrolisati nestašluke kada broj mališana na rođendanu premaši broj đaka u razredu.
Većina igraonica i rođendaonica besplatno obezbeđuje pozivnice za rođendan, pribor za serviranje torte, kartonske tanjire i plastične čaše, a u cenu iznajmljivanja prostora najčešće su uračunate hostese koje poslužuju goste i di-džej koji pušta muziku.
Od svih zabavljača najskuplji je mađioničar, a za njegove abrakadabra animacije treba izdvojiti oko 100 evra.
Cena animatora zavisi, naravno, od njegove popularnosti i trenutnog kotiranja na „tržištu” dečjeg interesovanja, a dvosatno zabavljanje mališana u proseku staje od 40 do 60 evra.
Roditelji koji imaju dugogodišnje iskustvo u slavljenju dečjih rođendana izračunali su da jedno dete u proseku pojede oko sto grama peciva, popije pola litre soka i pojede dva parčeta torte, što znači da jedno dete slavljenika košta oko 300 dinara.
Ova cifra obično se množi sa svim đacima u razredu, odnosno mališanima koji idu u istu grupu u vrtiću, a računici treba dodati bar jednog roditelja koji mališana dovodi na rođendan…
Rođendanska torta u obliku omiljenog dečjeg junaka u proseku je između tri i pet hiljada dinara, a za slane grickalice treba izdvojiti između osam i šesnaest hiljada dinara.
Roditelji ženske dece koja žele da budu u trendu za frizuru u najpopularnijem dečjem frizerskom klubu u gradu treba da izdvoje oko 1.600 dinara (u ovu cenu ugrađeni su cirkoni koji devojčicama mame uzdahe već nekoliko sezona), a za rođendansku haljinicu, cipelice i ostale modne detalje treba izdvojiti minimum 5.000 dinara.
Komentari (0)