Čak 75 % trudnica koje su članice Bebac zajednice planiralo je svoju trudnoću, čime su povećali šanse da imaju zdravu trudnoću, lakši porođaj, živu, zdravu i srećnu bebu.
Planirana trudnoća znači da su budući mama i tata uradili sve da bi na svet doneli živu i zdravu bebu:
Ukoliko je par planirao trudnoću to podrazumeva da su pre začeća obavili sve potrebne preglede zarad zdravlja bebe i trudnice. Redovni ginekološki pregledi su dobar početak za uspešnu trudnoću i zdravu bebu jer se pregledom mogu otkriti problemi koji mogu da se otklone ili da se prate tokom trudnoće. Za žene koje pate od hroničnih bolesti veoma he važno da ih trudnoća ne “iznenadi”.
Žena koja planira trudnoću zna koliko je važno da uzima folnu kiselinu još pre začeća, jer nedostatak ovog vitamina može da izazove problem sa kičmom i lobanjom bebe – ”defekt neuralne cevi”, koji dovodi do smrti ili teškog invaliditeta deteta. Upravo smanjivanje rizika od ovog problema je razlog zašto je potrebno da se i pre začeća unosi u organizam dovoljna količina folne kiseline.
Par koji želi dete na vreme svesno se odriče loših navika koje ne ugožavaju samo zdravlje roditelja i zdravlje ploda. Muškarac i žena koji žele zdravu bebu, a kasnije i zdravo dete, treba da ostave cigarete, alkohol i droge. Žena koja želi da ostane u drugom stanju već prilikom pokušaja začeća treba da ograniči upotrebu onih lekova čije je korišćenje izabrani lekar odobrio. Žena koja planira trudnoću ograničava upotrebu hemikalija i ne izlaže se rengenskim zracima.
Budući roditelji treba još pre začeća da promene način ishrane i da se hrane zdravo, što je bitno za zdravalje trudnice ali i ploda. Za buduće mame bi bilo dobro da svoju težinu dovedu blizu idealne (naravno, medicinski gledano!) da ne bi imale zdravstvene probleme u trudnoći zbog prekomerne težine.
Za bebe je izuzetno važno da su planirane – jer to znači da ih roditelji žele i da će ih voleti. Najčešće to znači da je porodica stabilna i da je psihički i fizički spremna za nove izazove. No, to nikako ne znači da bebice koje su iznenadile svoje roditelje neće biti voljene.
Na žalost, zarad karijere ili nekih drugih “bitnih” stvari materinstvo se sve više odlaže i neke bebe se ne bi ni rodile da nisu naprosto iznenadili svoje roditelje. Neke od njih nikada i ne ugledaju svetlost dana pošto se u Srbiji godišnje obavi oko 150.000 abortusa. Pokazatelji nam govore da iako stopa nataliteta opada, broj žačeća ostaje ista i da žene abortus koriste kao način kontracepcije.
Žene koje se odlučuju za abortus treba da budu svesne da kod abortusa postoje brojne moguće komplikacije: krvarenje, infekcija, sepse, embolije, perforacije, pa sve do problema kod ponovnog začeća, a nisu isključeni ni sterilitet kao i teške pshičke posledice.
Mislite o tome na vreme, pre nove trudnoće!
Pogledajte rezultate naše stare ankete >>>
Učestvujte u našoj novoj anketi >>>
Komentari (0)