U jeku požara u Amazonu, topljenja glečera i ostalih klimatskih promena, ne možemo da se ne zapitamo u kakvom je stanju ostavljamo budućim generacijama.
Kakvi izazovi njih čekaju ako MI koji smo sada tu ovako nastavimo?
Šta smo uradili danas, da bismo pomogli generacijama sutra?
Foto: Pixabay
Ponekad deluje da kao pojedinci ne možemo mnogo da uradimo. Ipak ti pojedinačni doprinosi koji se kumuliraju mogu mnogo da promene. Počnite polako, prvo puzeći, pa malim koracima, i dok ste se okrenuli, shvatićete da uveliko trčite stazom promena, i da na toj stazi niste sami.
Ako ipak ne znate odakle da počnete, dajemo vam nekoliko predloga kako da svoje roditeljske dane učinite održivim za planetu i životnu sredinu.
6 koraka do eko roditeljstva
Koristite pamučne pelene umesto jednokratnih pelena
Pored toga što štede kućni budžet, platnene pelene štede i našu planetu. Da li ste znali da beba tokom perioda pelenaštva potroši preko 5000 jednokratnih pelena? Sve one završe na otpadu gde se dugo razgrađuju (i do 500 godina) i ugrožavaju životnu sredinu. Umesto jednokratnih pelena možete koristiti višekratne koje se mogu oprati i ponovo koristiti.
Foto: Pixabay
Smanjite upotrebu vlažnih maramica
U novije vreme vlažne maramice su postale nešto bez čega se roditeljstvo ne može zamisliti. Ako stavimo na stranu hemikalije koje one često sadrže, ono što otežava njihovu razgradnju jesu plastične nite od kojih su sastavljene. Najbolje ih je u potpunosti izbaciti iz upotrebe, ili njihovu upotrebu smanjiti na najmanju moguću meru. Umesto vlažnih maramica možete koristiti obične pamučne maramice, koje je dovoljno nakvasiti vodom.
U Nemačkoj, na primer, patronažne sestre mamama uveliko preporučuju da pelensku regiju bebe prebrišu mešavinom maslinovog ulja i vode i to u srazmeri 1:4.
Iskoristite odeću od starijih dece
Kako je tekstilna industrija jedan od najvećih zagađivača, učestvuje sa 10% u ukupnoj emisiji štetnih gasova, pored toga što pospešuje efekat staklene bašte ona zagađuje i vodene tokove i zemljište. Potrebno je smanjiti kupovinu nepotrebnih stvari i pre svega iskoristiti ono što nam stoji na raspolaganju, a višak stvari je upravo to.
Stoga izbegavajte kupovinu desetog džempera samo zato što je bio na sniženju.
Foto: Pixabay
Kupujte igračke koje biste rado sačuvali za unuke
Kada dobijemo dete želimo da mu priuštimo baš sve što je u našoj mogućnosti, a na toj podugačkoj listi igračke sigurno imaju svoje posebno poglavlje.
Dok se okrenete, igračaka ima preko svake mere, a vaše dete od previše svega i ne ume da se igra. Odlučite se za manje kupovine, a više mašte i pre svega za kvalitet nego za kvantitet. Odaberite za svoje dete one igračke, koje biste rado voleli da vidite i u rukama vaših unuka.
Foto: Pixabay
Budite sa decom napolju
Priroda je čovekovo najbolje okruženje, a deci je i najneophodnije. Ako decu umesto u igraonicu ili tržni centar izvedete u park, nećete utrošiti nikakvu energiju sem sopstvene.
Dojite
Ukoliko ste u mogućnosti – dojite svoju bebu, jer to je najjednostavniji način da je nahranite, bez korišćenja dodatnih resursa. Vaše mleko je najhranljivije i uvek savršene temperature i sastava.
Autorka ovog teksta je Miroslava Kovačević Burlić, ekonomista, koja veruje u cirkularnu ekonomiju i u to da budućnost pripada deci koja se ne boje da trče bosa, veru po drveću i postavljaju hiljadu pitanja.
Svoja razmišljanja o ekologiji deli na instagram profilu koji možete pogledati OVDE.
Komentari (0)