Parovi na Novom Zelandu dobili su pravo na plaćeno odsustvo posle pobačaja ili u slučaju da se dete rodi mrtvo, odobrio je parlament.
Predstavljajući zakon, poslanica Džini Andersen rekla je da će se majkama i njihovim partnerima omogućiti da se „pomire s gubitkom”, a da ne moraju da uzimaju bolovanje koje se samo delimično plaća.
Zakon se takođe odnosi na one koji su dobili dete usvajanjem ili surogat majčinstvom.
Foto: Freepik
Novi Zeland je tek druga zemlja na svetu koja je donela ovakvu odluku, posle Indije.
Zakon, koji je jednoglasno usvojen u parlamentu, predviđa trodnevno odsustvo zbog tuge.
Andersenova je rekla da je svaka četvrta žena na Novom Zelandu imala pobačaj i da se nada da će im nova odredba pružiti „vreme da se pomire sa gubitkom bez potrebe da koriste bolovanje”.
– Njihova tuga nije bolest, to je gubitak. A za gubitak je potrebno vreme – rekla je.
Dodala je da Novi Zeland „predvodi progresivno i saosećajno zakonodavstvo”.
Kako je u Srbiji
Parovi u Srbiji mogu samo da uzmu bolovanje u slučaju gubitka bebe, koje se plaća manje.
Foto: Freepik
Žene u Srbiji imaju pravo na naknadu zarade tokom održavanja trudnoće u visini od 100 odsto plate, piše pravnik Milan Predojević na portalu Infostud.
– Bolovanje zbog održavanja trudnoće se prekida ako dođe do prestanka trudnoće, a bolovanje koje se nastavlja već sledećeg dana zbog gubitka bebe smatra se novim bolovanjem, zbog bolesti ili povrede van rada – piše Infostud.
– Naknada zarade tokom održavanja trudnoće plaća se u visini od 100 odsto od osnovice, a naknada zarade tokom takozvanog običnog bolovanja, odnosno bolovanja zbog bolesti ili povrede van rada 65 odsto od osnovice.
Izvor: bbc.com/serbian
Komentari (0)