Placebo pilula, u kojoj nema nikakvih aktivnih sastojaka, sprečava napade migrene kod dece i tinejdžera gotovo isto tako uspešno kao i za ovaj uzrast retki efikasni lekovi, ukazuje jedna nova američka studija.
Tim sa medicinskog koledža u Viskonsinu, Milvoki, utvrdio je da samo dva leka, “topiramat” i “trazodon”, smanjuju učestalost migrenoznih glavobolja kod dece bolje nego placebo pilule i to u neznatnoj meri – razlika je samo ispod jednog napada migrene manje mesečno, prenosi Rojters.
Nijedan lek dosad nije rigorozno testiran i odobren baš za prevenciju migrene kod dece, tako da lekari moraju da se oslone na medikamente za odrasle, ističe vođa istraživanja Džefri Džekson.
Analiza rezultata 21 istraživanja migrene kod dece je, međutim, pokazalo da je ova bolest kod njih drugačija nego kod odraslih ili bar da deca drugačije reaguju na terapiju.
“Roditelji bi trebalo da budu svesni da naš izbor medikamenata nije tako dobar kakav bi trebalo da bude”, ističe Dženifer Bikel, stručnjak za glavobolju Dečije bolnice Mersi u Kanzas Sitiju, u komentaru rezultata viskonsinske studije.
Studija Džeksona i njegovog tima je utvrdila da uzimanje placebo pilule dovodi do smanjenja učestalosti napada migrene kod dece na tri mesečno, sa ranijih pet do šest.
Bikelova pretpostavlja da na male pacijente umirujuće deluje sam odlazak lekaru i njegova uverevanja da njihov bol nije posledica nikakvog ozbiljnog zdravstvenog problema.
Prema podacima Klivlendske klinike, u SAD oko dva odsto manje dece i sedam do 10 odsto starije dece i tinejdžera do 15 godina pati od migrene.
Komentari (0)