Romantične komedije nas navode da pomislimo da je za žene smisao života biti u braku. Ali živeti “zauvek srećno” je danas teže ostvariti nego ikada pre. Trećina osoba u braku kaže da se nikada ne bi venčali sa istim osobama, a čak 65 posto žena i više od 85 posto muškaraca bi prevarilo bračnog partnera, samo ako znaju da neće biti uhvaćeni.
Pamela Hag je u svojoj knjizi “Poverljivo o braku” prikazala pet različitih vrsta modernog braka, otkrivši kako prečesto sigurnost i deca drže par zajedno, a ne ljubav.
Ona je napravila i istraživanje u kom je učestvovalo blizu 2.000 ljudi, pa čak je otvorila i profile na sajtovima za upoznavanje zajedno sa mužem, a sve za potrebe pisanja knjige. Rezultati su bili zapanjujući: pokazalo se da jedna trećina osoba u braku kaže da se nikada ne bi venčali sa istim osobama, a čak 65 posto žena i više od 85 posto muškaraca bi prevarilo bračnog partnera, samo ako znaju da neće biti uhvaćeni.
– Kada se venčamo, mediji dodaju novi stres monogamiji: veoma je lako da se logujete na neku društvenu mrežu i počnete da flertujete, a čak možete i da se registrujete na sajtove namenjene za varanje supružnika – objasnila je.
Za neke parove jedini način je da postanu “novi monogamisti” – termin koji je Hag skovala za otvoren brak u kom supružnici izgledaju kao da imaju tradicionalnu bračnu vezu osobama spolja, ali privatno uživaju u neobičnijim iskustvima, poput svinginga.
PET VRSTA LOŠIH MODERNIH BRAKOVA
Polusrećan brak – Znaćete da ste u polu srećnom braku kada se probudite razmišljajući o razvodu. U jednom minutu ne možete da zamislite da ostanete u tom braku, a u drugom ne možete da zamislite sebe kako odlazite. Ovi brakovi u kojima nema sukoba, ima simpatija ali još više ravnodušnosti čine lavovski deo visoke stope razvoda – objašnjava Hag.
Roditeljski brak – Deca su u središtu porodice. Vratite se u pedesete, kada su i muževi i žene imali mnogo različitih uloga… Danas je roditeljstvo jedini prioritet, koji preovlađuje nad svim drugim aspektima veze.
Tovarna mazga – Supruga radi korporativni posao koji joj se nužno ne sviđa, ali to svejedno čini samo da bi neshvaćenog umetnika zadržala pored sebe.
Ed Mahon sindrom – Ime je dobio po glumcu i komičaru iz osamdesetih koji se pamti po krilatici “U pravu ste, gospodine!” Odnosi se na bračnog druga koji je toliko željan da ne uznemiri ne baš srećnu bračnu svakodnevicu, da će se složiti šta god da mu druga polovina predloži i kaže.
Poluvenčani – Nalaze se u neprijatnom limbu između braka i razvoda, od čega je znatan broj nastao za vreme recesije. Definiše par koji možda želi da se razvede, ali ne mogu da sebi priušte da to učine, ili par koji je rastavljen, ali još žive zajedno zato što je tako zgodnije i jeftinije.
Komentari (0)