Koliko vam se puta u zadnje vreme dogodilo da uđete u prodavnicu i više ne znate šta trebate kupiti? Verovatno niste napravili popis i zato ste izgubili dragoceno vreme lutajući između polica i tražeći to po šta ste došli. No, i kad imate popis sa sobom, ponekad je užasno teško odlučiti se između sličnih proizvoda, pa ćete vreme potrošiti upoređujući sastojke, masu, kvalitet…
No, ne dajte se. Svi znamo da proizvođači hrane ulažu novac u to da bi nama manipulisali i uverili nas da kupujemo njihove proizvode, a da toga nismo svesni. Pekara iz koje se širi miris hleba smeštena je po pravilu na kraju prodavnice, tako da ćete verovatno nešto već kupiti dok dođete do tamo. Veliki broj izloženih proizvoda nagnaće vas da kupujete više, a obično su najtraženiji proizvodi izloženi u visini naših očiju. Kupujete li sa svojim detetom, proizvodi interesantni njima naći će se na njihovoj visini, stoga vas lako mogu nagovoriti da im to i kupite. Reči poput “zdravo”, “sniženo” ili “besplatno” dodatni je motivator da natrpate korpu i pomislite da su to idealne naminice za vas, piše Susan B. Dopart, nutricionistička savetnica i instruktorka fitnesa za Huffingtonpost.
Kako se, kao potrošač, možete odupreti trgovcima i njihovim metodama i u prodavnici kupiti samo ono što vam treba?
1. Lokacija, lokacija, lokacija: Neprerađene proizvode koji su važni za zdravu ishranu najčešće ćete naći na ivičnim stranama trgovine. Pokušajte izbeći napad kupovinu izdvojenih artikala na kraju svakog reda.
2. Kupujte sveže, celovite namirnice, bez etikete. Ako neka namirnica i ima oznaku, pokušajte ograničiti broj sastojaka na pet ili šest. Ako proizvod sadrži više sastojaka, to znači samo jedno – ta je hrana više puta obrađena i manje hranjiva. Primer su jabuke i salata koje nemaju nalepnice!
3. Napravite popis pre šopinga i držite ga se. Možda ćete morati staviti štitnike za oči kako ne biste došli u iskušenje da kupite “smeće”, ali vaše telo i novčanik posle će vam biti zahvalni.
4. Nemojte da vas zavaraju natpisi kao što su “snižava holesterol” ili “pomaže kod bolesti srca”. Ako proizvođači moraju napisati slogan na etiketi da vas uvere da proizvod kupite, vratite ga na policu.
5. Naučite šta označavaju sastojci. Morate znati koje su namirnice najčešće genetski modifikovane i koje je namirnice bolje kupovati iz organskog uzgoja. Za to vam treba malo vremena i truda, pa će vaša kupovina biti mnogo manje komplikovana.
Komentari (0)