Svaki roditelj sigurno želi da mu dete dobro vidi ceo život. Ili, ako mu je već suđeno da nosi naočare, da to bude što kasnije. Stoga je neophodno poštovati pet zlatnih pravila:
1. Što češće odmarajte oči. Ako dete ima dobar vid, kad radi zadatke treba da pravi pauzu na svakih 40 minuta. Ako ima blagu kratkovidost, onda na svakih pola sata. Odmor od 10 do 15 minuta ne znači da dete treba da gleda televiziju, već da ustane, malo se prošeta, pogleda kroz prozor ili uradi gimnastiku za oči.
Školarac bi minimalno trebalo da gleda televiziju tokom nedelje. Pet sati naprezanja u školi, a zatim sat-dva učenja kod kuće (u zavisnosti od uzrasta) predstavljaju preveliko opterećenje za oko koje se razvija.
A kratkovidost se naročito brzo razvija od sedme do devete i od 12. do 14. godine. Za kompjuterom đak ne treba da provodi više od 15 do 20 minuta dnevno. Ako za to vreme ne uradi zadatak, onda treba da ga podeli na više delova i na svakih 15 minuta pravi pauzu.
2. Knjiga ili sveska treba da se drži 40 centimetara od očiju. Tako se manje deformiše očna jabučica. Izmerite to rastojanje i pokažite detetu kako to treba da izgleda.
3. Čeličite dete da bi što manje bolovalo. Neka se bavi sportom: trčanjem, plivanjem, tenisom… Dobri su svi vidovi sporta gde ne postoji opasnost od povreda glave. Povrede glave mogu samo da pogoršaju stanje.
4. Iznosite na trpezu namirnice korisne za oči: sir, jogurt, kefir, ribu, govedinu i goveđi jezik, ćuretinu, šargarepu i kupus. Ponudite mu borovnice i ribizle. I obavezno zeleno povrće, peršun, mirođiju…
Za oči su korisni multivitamini s mikroelementima, preparati kalcijuma s vitaminom D i fosforom.
5. Ne učite dete da čita pre pete godine. Cilijarni mišić, koji obezbeđuje dobar vid, konačno se formira oko sedme-osme godine. Ne stavljajte dete pred televizor pre treće godine, jer tek tada njegov vid postaje normalan.
Komentari (0)