Žene koje začnu u proleće ili leto su možda izložene većem riziku da rode dete s nekim defektom, a izloženost pesticidima mogla bi da predstavlja objašnjenje za taj fenomen, ukazuju američki stručnjaci sa Univerziteta Indijane.
Koristeći vladine podatke o rađanjima između 1996. i 2002, tim iz Indijane, na čelu sa dr. Polom Vinčesterom, ustanovio je da najveći procenat dece s defektom rađaju žene koje su začele između aprila i jula, prenosi Rojters.
Baš u ta četiri meseca koncentracija pesticida i drugih agrohemikalija u površinskim vodama se povećava. Mada tim iz Indijane nema siguran dokaz da između povećane koncentracije pesticida i začeća defektne dece postoji uzročno-posledična veza, već od ranije se sumnja da, na primer, sredstvo protiv korova "atracin" šteti embrionu u razvoju.
U SAD se rađa oko tri odsto dece sa defektima kao što su zečija usna, spina bifida ili mongoloidnost. Već je utvrđeno je da starije doba majke, njeno eventualno konzumiranje alkohola i duvana predstavljaju rizične faktore za ove defekte, ali istraživači pokušavaju da otkriju i ostale faktore okoline koji bi mogli da budu izazivači tog problema.
Ukoliko se hipoteza stručnjaka iz Indijane pokaže tačnom, neki od faktori koji izazivaju navedene doživotne i često veoma ozbiljne medicinske probleme, mogli bi da se modikfikuju.
Komentari (0)